Pokud si rádi dáváte kávu bez mléka, nemáte zase tolik možností, kolik by se na první pohled mohlo zdát. Jednou z nich je samozřejmě espresso a jeho varianty, tedy třeba lungo, doppio nebo ristretto. V případě, že vám ale nevyhovuje chuťově velmi intenzivní káva disponující jen malým objemem, je nejlepším možným řešením americano. O tom, jak ho připravit a čeho se vyvarovat, si povíme v tomto článku.
Co je americano?
Jak jste pravděpodobně již stihli pochopit, americano je jeden z kávových nápojů připravovaných bez mléka. Jedná se tedy o kombinaci espressa a horké vody, aby káva získala větší objem. Základem je tedy správně připravené espresso o objemu asi 30 ml, které by mělo být připraveno ze sedmi až osmi gramů dobře namleté a čerstvé kávy. Když si chcete dát americano v kavárně, ideální je samozřejmě dostat pouze malou dávku espressa ve velkém šálku a dostatek horké vody, kterou si nalijete do kávy přesně podle svých potřeb. To ovšem není příliš častý scénář – hodí se proto říct, že standardně se dodržuje poměr 1:5, tedy vody se dává pětkrát tolik, co espressa. Výsledný šálek kávy tak má asi 180 ml.
Jak se americano připravuje?
V zásadě existují dva způsoby, jak se dá americano připravit a navíc se ještě někde můžete setkat s jedním opravdu špatným. Za správné se dá považovat jak příprava espressa následovaná dolitím horké vody, tak příprava espressa přímo do horké vody. V obou případech dostanete chuťově dobré americano, které ovšem většinou nemá žádnou cremu a chuťově není ani zdaleka tak výrazné jako třeba espresso. Velmi špatným řešením, které ale čas od času některé kavárny praktikují, aby si ulehčili přípravu, je, že nechávají vodu protéct přes namletou kávu přímo z kávovaru, aby ji nemuseli ohřívat jinde. V takovém případě je ale kávová sedlina vystavena příliš dlouhé extrakci, což negativně ovlivní výslednou chuť. Takto připravená káva obsahuje výrazné náznaky dřevitosti, zemitosti a dalších ne zcela žádoucích tónů. Nehledě na to, že pak má americano také opravdu velké množství kofeinu, což nemusí osobám citlivějším na tento stimulant dělat vůbec dobře.
Kde se vlastně vzalo?
Asi nám dáte za pravdu, že americano svým názvem jasně odkazuje k Americe, byť, podobně jako řada dalších káv, pochází z Itálie. Podle legend vzniklo americano tak, že za druhé světové války američtí vojáci působící v Evropě nebyli schopni pít silné italské espresso, a tak si do něj nechávali přidávat horkou vodu, aby káva nebyla tak intenzivní.
Nezapomeňte na dobrou kávu
Americano bohužel není u nás příliš populární, protože i lidé, kteří za normálních okolností nepoužívají mléko do kávy, preferuji spíše třeba kávu z filtru. Pokud byste ale americano přeci jenom chtěli vyzkoušet, což samozřejmě doporučujeme, je určitě na místě mít k jeho přípravě dobrou kávu. Vzhledem k absenci mléka totiž špatnou kávu rozhodně poznáte. A jestli chcete arabiku, na které si skutečně pochutnáte, doporučovali bychom vyzkoušet některou z našich čerstvých káv z celého světa, kde najdete více než 70 různých káv. Od věci také není sáhnout po naší kávě nazvané espresso, která je naprosto skvělá nejen do pásových kávovaru, ale třeba také do moka konviček.