Přestože již od roku 1989 se používá pro tuto zemi název Myanmar, v Česku ji má většina z nás stále zafixovanou jako Barmu. Ať už ale preferujete kterýkoliv z těchto názvů, měli byste vědět, že jedním z nejdůležitějších vývozních artiklů je právě káva. I když jí tato země jihovýchodní Asie produkuje jen velmi málo, nabízí vysokou kvalitu a pro svoji chuť je ceněná celou řadou odborníků. Koneckonců i proto jí musíme věnovat celý samostatný článek.
Něco málo z historie pěstování kávy
Káva se v Myanmaru pěstuje již od roku 1885, kdy ji začali kultivovat britští misionáři. A i když bylo téměř hned jasné, že tamní podmínky jsou pro pěstování arabiky nadstandardní, dlouho jí nikdo nevěnoval potřebnou péči a tyto rostliny tak plnily spíše okrasnou funkci. Postupem času, zejména vlivem různých vládních programů, se ale podařilo zlepšit jak pěstování, tak následné zpracování kávy a rozdíly se začaly projevovat téměř okamžitě. K velmi úrodné červené půdě obsahující železité sloučeniny a dostatečnému množství srážek se také přidala možnost kávu exportovat, což přilákalo zapálené pěstitele, kteří mají kvalitu na prvním místě. No a jelikož arabika z Myanmaru dosahuje podstatně vyšší kvality než robusta, připadá na ni až 80% veškeré produkce. Celkem tato země vyprodukuje jen zhruba 300 tun zeleného zrn, ale zato se může pyšnit tou nejvyšší kvalitou a chutí, kterou oceňují odborníci z celého světa.
Jak se káva v Myanmaru pěstuje?
Ta nejlepší arabika se pěstuje na severu Myanmaru, který je poněkud více kopcovitý. Naopak rovinatější jih produkuje méně kvalitní robustu. Ve všech částech země tvoří ale majoritní většinu producentů malí pěstitelé, na které připadají až dvě třetiny veškeré vyprodukované kávy. Ti mají ve většině případů jen jeden akr půdy a na něm roste jen pár desítek kávovníků. Z odrůd tu má největší zastoupení Catimor, Caturra, Catuai a Gesha, přičemž způsob následného zpracování záleží na dostupnosti vodních toků. Většina pěstitelů používá klasickou suchou metodu, mokré zpracování je spíše minoritní.
Na jakou chuť se můžete těšit?
Vzhledem k půdě bohaté na celou řadu minerálních látek, je káva z Barmy přinejmenším atypická. Má plné tělo a při středním až tmavším pražení velmi nápaditě připomíná třeba brazilskou arabiku. Je lehce nasládlá, se zemitými tóny a náznaky bylinek, koření i dehtu, přičemž mnoho odborníků také popisuje její chuť jako mírně olejovou se štiplavými tóny česneku. Ačkoliv to možná nepůsobí příliš atraktivně, jakmile si ji uvaříte a poprvé ochutnáte, pochopíte, co na ní všichni vidí. Káva z Myanmaru se velmi dobře pije, i přes plné tělo je velmi nadýchaná a vyvážená a i laičtí konzumenti poznají tóny oříšků i sušeného ovoce. Vychutnávat si ji můžete kdykoliv během dne. Obsah kofeinu v této kávě je poměrně vysoký, a proto vás i po probdělé noci dobře postaví na nohy.
Jakou vybrat? A jak si ji připravit?
Ačkoliv většina odborníků ji doporučuje primárně do směsí, chybu neuděláte ani v případě, že ji budete pít samotnou. A ať už zvolíte jakýkoliv způsob přípravy kávy, arabiku z Myanmaru si vychutnáte naplno. Filtr dá vyniknout jemnějším ovocným tónům, příprava v kávovaru naopak vyzdvihne plné a vyvážené tělo. Jestli tedy chcete vyzkoušet něco opravdu netradičního, doporučujeme sáhnout právě po arabice z Barmy. Objednat si ji můžete přímo v našem eshopu, protože narozdíl od mnohých jiných prodejců můžeme zaručit naprostou čerstvost a prémiovou kvalitu objednané kávy. Vy si tak budete tuto výtečnou arabiku moci užít plnými doušky a bude chutnat přesně tak, jako byste si ji dopřávali v nějaké kavárně přímo v Myanmaru.