Bolívie je jedním z vnitrozemských států Jižní Ameriky, kde pěstování kávy nemá tak dlouhou tradici. Zatímco v ostatních státech byla káva nepostradatelnou surovinou po několik dlouhých staletí, v Bolívii byla používána například jako součást živých plotů a k nějaké komerční produkci se její obyvatelé přesunuli až v polovině 20. století. Přesto je jejich káva v současnosti velmi ceněnou kávou schopnou konkurence kdekoliv ve světě. Pojďme si ji tedy v našem dnešním článku představit o něco detailněji.
Klimatické podmínky
Bolivijská káva se vyznačuje především pěstováním ve vysokých nadmořských výškách. Naprostá většina kávy se pěstuje v rozmezí 1200 a 2000 metrů nad mořem a nejproduktivnější oblastí je region Yunga severovýchodně od La Paz. I zde samozřejmě existují výjimky a pro účely exportu se káva pěstuje i v oblasti Santa Cruz, kde jsou plantáže situovány v nadmořské výšce pod 1000 metrů.
Zajímavostí je, že majoritní podíl na produkci bolivijské kávy mají malí pěstitelé. Do roku 1991 existovalo, jak bylo (a v některých oblastech stále je) zvykem, pár velkých producentů, kteří vlastnili veškeré oblasti. V tomto roce ale bolivijská vláda rozhodla o vrácení tohoto území do rukou malých pěstitelů a v současnosti jsou nejvýraznějšími producenty kávy farmy s rozlohou od 3 do 20 hektarů.
Zpracování zrn
Pro Bolívii je typické pěstování kávovníku arabského, který tvoří naprostou většinu jejich produkce. Stejně tak většina pěstitelů preferuje tzv. mokrý způsob zpracování zrn, kdy se ze zrn nejprve mechanicky odstraní slupka, poté se na několik dní naloží do fermentační nádrže a nakonec se zrna nechají vyschnout na Slunci. Výsledkem tohoto procesu jsou nejen velmi kvalitní kávová zrna s minimálním rizikem vzniku plísní, ale také naprostá šetrnost k přírodě.
Chuťový zážitek, na který nezapomenete
Bolivijská káva se vyznačuje skvělou chutí, která potěší jak pravidelného konzumenta kávy, tak i nezkušeného lajka, který by si jen rád dopřál kvalitní a chutnou kávu. Obsah kofeinu v této kávě je poměrně vysoký, tudíž je ideální po ránu. I když napříč oblastmi má káva lehce odlišný chuťový profil, pro většinu z nich jsou rysy společné. Chuť je plná a intenzivní, acidita jen velmi mírná a v kávě převažují ovocné tóny. Pokud dokážete chuť kávy plně vnímat, jistě poznáte tóny mandarinek, meruněk a u některých typů kávy i náznak hrušek. Čím intenzivnějšímu pražení je káva vystavena, tím jasnější jsou i sladké tóny - rozhodně detekujete chuť i aroma čokolády, která v případě některých druhů zabíhá až do karamelu. Zkrátka a dobře je to chuťový zážitek, na který jen tak nezapomenete.
Jakou vybrat?
Pokud jste jen příležitostní konzumenti odhodlaní investovat do kvalitnější kávy, Bolívie je rozhodně sázka na jistotu. Z našeho e-shopu můžete vybrat například Latino Café z Bolívie, kterou pro vás pražíme čerstvě a krátce před odesláním.