Caffe latte je jednou z káv, které zná snad každý, kdo byl alespoň někdy v kavárně. Asi nikoho z vás nepřekvapí, že se jedná o jeden z celosvětově nejpopulárnějších kávových nápojů a v celé řadě zemí je vůbec nejoblíbenější. Rozhodně si proto zaslouží na našem blogu samostatný článek, ve kterém se podíváme na to, jaký má být podíl jednotlivých surovin a kde se tahle káva vlastně vzala.
Co je to caffe latte?
Caffe označuje kávu, latte mléko. Jak tedy asi tušíte, jedná se o kávový nápoj obsahující mléko. A že ho není zrovna málo. Latté je totiž takovou o něco větší variantou cappuccina, kterému jsme se věnovali v jednom z předchozích článků. Tahle káva se totiž často servíruje do šálků, které mají objem od 280 do 330 ml, přičemž kávová složka je reprezentována pouze jednou porcí espressa, která by měla mít 30 ml. Zbytek tvoří již zmíněné horké mléko a samozřejmě také mléčná pěna. Na caffe latte je zajímavé především to, že se mnohdy servíruje do vysoké průhledné sklenice a když barista udělá vše správně, jednotlivé složky kávy se krásně prolínají a vizuálně je tak káva poměrně atraktivní. Vzhledem k tomu, že mléka obsahuje tento nápoj klidně až desetkrát tolik co kávy, asi nikoho nepřekvapí, že po chuťové stránce je caffe latte značně nevýrazné. Přesto na něj řada konzumentů nedá vůbec dopustit a žádnou chuťově intenzivnější kávu vůbec nevyhledávají.
Historie latte
Na latte je zajímavé také to, že jeho název byl vymyšlený dřív, než samotná káva. Vůbec poprvé totiž tento název použil ve svých literárních dílech William Dean Howells již v 70. letech 19. století. Tehdy ovšem ještě vůbec neexistovaly nějaké pákové kávovary, a tudíž se název používal pouze pro kombinaci kávy a mléka. Latté se v té podobě, v jaké ho známe dnes, začalo rozvíjet až v průběhu 20. století, kdy už pákové kávovary existovaly a dokonce byly vybaveny i parní tryskou, takže se s jejich pomocí mohlo mléko napěnit a zahřát. Pomyslný vrchol však zažilo latte až v 80. letech 20. století a to konkrétně v americkém Seattlu, kde se poprvé začaly prostřednictvím mléčné pěny kreslit do kávy obrazce a tento trend se právě ze zmíněné americké metropole začal šířit všude do světa pod označením latte art.
Latte se dá samozřejmě bez jakýchkoliv problémů připravit i doma. Pokud máte pákový kávovar, stačí si připravit silnou porci espressa a pomocí parní trysky našlehat dostatečné množství mléka. V případě, že pákový kávovar nemáte, si můžete kávu připravit víceméně jakýmkoliv jiným způsobem, pouze je nutné myslet na to, že káva musí být opravdu silná a nemělo by jí být zbytečně moc. Skvělou volbou tak je třeba moka konvička, která je malá a skladná, ale přitom připraví úžasně silnou kávu. Poté stačí mléko našlehat prostřednictvím ručního šlehače nebo nějakého automatického přístroje a obě suroviny smíchat. Je to rychlé, efektivní a zvládne to každý. Je ovšem dobré myslet na to, abyste používali dobrou kávu, protože bez ní chutné latte nikdy nepřipravíte. Doporučujeme proto prozkoumat naši nabídku čerstvých káv, kde najdete přes sedm desítek arabik z různých koutů světa.