Příprava dokonalého espressa rozhodně není lehkou záležitostí a pokud nejste tak úplně profesionální baristé, dost možná vás i na první pohled tak obyčejný nápoj jako espresso zvládne docela potrápit. Existuje totiž celá řada možností, kde udělat chybu a výsledný šálek kávy tak zkazit. V tomto článku pro vás naštěstí máme výčet některých z velmi častých chyb, kterých se začátečníci dopouští.
1. Špatný výběr kávy
U kávy to všechno začíná. A byť to může vypadat jako banalita, výběr kávy není vůbec tak jednoduchý a měl by reflektovat vaše chuťové preference. Pokud rádi experimentujete, můžete sáhnout například po světleji pražených kávách. Sázkou na jistotu jsou však kávy ve stylu italského espressa, tedy tmavěji pražené, s téměř nulovou kyselostí, intenzivní hořkostí a nuancemi čokolády, oříšků i karamelu. A právě do druhé kategorie patří například naše vynikající Espresso, které může být dobrým odrazovým můstkem pro vaše objevování espresso světa.
2. Špatné skladování či mletí
Další častou chybou je špatné skladování a následné mletí kávy. Po nákupu je dobré kávová zrna skladovat na suchém a chladném místě (někdo dokonce volí skladování v lednici) a mletí by mělo přicházet na řadu až těsně předtím, než se kávu rozhodnete spotřebovat. Jedině tak si totiž uchová své vynikající aroma a veškeré chuťové nuance, které by jinak mohly postupně degradovat.
3. Absence potřebného vybavení
Jak jsme zmiňovali již například v našem samostatném článku o pákovém kávovaru, už jen samotný přístroj je poměrně cenově nákladnou záležitostí. Pokud chcete připravit chuťově dokonalé espresso, budete však potřebovat i celou řadu dalšího vybavení, bez kterého to zkrátka nepůjde. Typickým příkladem je třeba spolehlivá baristická váha, tamper nebo obstojný portafilter. Ačkoliv se na první pohled může jednat jen o detaily, ve skutečnosti právě to, kolik kávy použijete, jak ji upěchujete a jak kvalitní máte portafilter, může rozhodovat o kvalitě výsledného šálku kávy.
4. Nedostatek trpělivosti
Pokud jste si kávu v pákovém kávovaru nikdy nepřipravovali sami, možná máte pocit, že na tom vůbec nic není. O to větší pak může být vystřízlivění, až zjistíte, co všechno je třeba pohlídat. Důležité je se však počátečními neúspěchy nenechat odradit, protože i tentokrát platí, že trpělivost přináší růže. Při přípravě kávy proto doporučujeme nikam nespěchat a trpělivě čekat, až se například voda v kávovaru nahřeje. Uvidíte, že rozdíl ve výsledném šálku kávy bude v průběhu času obrovský a po několika měsících tréninku budete dost možná připravovat kávu jako profesionální baristé.
V praxi v našich končinách není tento problém příliš častý, ale samozřejmě se vyskytnout může. Jak jsme psali v našem samostatném článku na téma vody v kávě, tato na první pohled nenápadná ingredience dost zásadně ovlivňuje výslednou chuť espressa. A pokud například žijete v oblastech s velmi tvrdou vodou, může dojít kvůli nadměrnému množství minerálů ve vodě k nedostatečné extrakci kávy. Jestli máte tedy pocit, že všechny ostatní faktory už jste ošetřili a káva stále nechutná podle vašich představ, můžete zkusit koupit například filtrační konvici a vodu před přípravou kávy filtrovat.
No a to by bylo pro náš článek o nejčastějších kávových chybách všechno. Ačkoliv na těchto chybách musíte pracovat v první řadě sami, my vám můžeme pomoci s dobrou kávou, která je pro přípravu espressa rovněž velmi důležitá. Podívejte se proto do naší nabídky čerstvých káv a vyberte si přesně takovou, která bude odpovídat vašim preferencím.