Přemýšleli jste při přípravě šálku své ranní kávy nad tím, jak dlouhý proces vlastně musí kávová zrna absolvovat, než se dostanou z kávovníku až na váš stůl? Pokud vás to už někdy napadlo, možná jste už přemýšleli i nad tím, že zatímco třeba u klasických třešní jíme všechno, kromě pecky, u kávy je to vlastně úplně naopak. I když to u nás není tak známé, ve skutečnosti se sušené kávové slupky dají také zpracovat. A v dnešním článku vás tím provedeme.
Co je cascara a jaká je její historie?
Jak jsme už částečně předeslali v úvodu tohoto článku, cascara není v podstatě ničím jiným, než sušenými kávovými slupkami, které se ze zralých kávových třešní odstraňují, aby bylo možné se dostat k samotnému kávovému zrnu. Zajímavé je, že cascara je s největší pravděpodobností starší než samotná káva – podle některých zdrojů se totiž káva začala pražit až v 15. století, ale předtím se připravovala podobně jako čaj – což je nejspíše odkazem právě na cascaru. Stejně jako káva, i cascara obsahuje řadu antioxidantů, vitamínů a v neposlední řadě i určité množství kofeinu, byť méně než klasická káva.
Není zakázaná?
Pokud náhodou narazíte na nějaké starší články, můžete se z nich dozvědět, že cascara je v Evropské unii zakázaná. Ve skutečnosti to ale už není pravda – byť několik dlouhých let skutečně byla, když existovaly studie, že po přidání do krmiva může u zvířat vyvolávat nějaké negativní účinky. Těžko ale zpětně hodnotit, jak byla celá studie nastavená, nicméně v té době bylo užívání cascary pro potřeby přípravy nálevu velmi omezené, a tak to činné orgány neměly důvod řešit. Když pak zástupci jedné z dovážejících společností žádost podali, došlo při čekání na schválení ke změnám zákona a to vyžadovalo vypracování nové žádosti. Dlouhé čekání vyústilo v to, že cascara u nás byla zhruba mezi lety 2018 a 2021 zakázaná. Od 14. ledna roku 2022 ji ovšem můžete bez obav klidně nakoupit.
Měl bych ji zkoušet?
Když se zaměříte na chuťovou stránku cascary, nejspíš není o co stát. Rozhodně nečekejte, že bude chutnat jako káva – spíše by se chuť dala přirovnat k velmi zajímavému čaji, který v sobě kombinuje decentní nasládlé aroma rozinek či medu a disponuje velmi jemnou a nasládlou chutí, která může na první pohled připomínat rooibos. Když už se ji rozhodnete vyzkoušet, můžete si cascaru připravit stejně jako klasický čaj, kdy stačí jednu až dvě polévkové lžíce zalít půllitrem vroucí vody a nechat chvilku louhovat. Alternativní variantou je ale i příprava pomocí tzv. cold brew metody, kdy cascaru zalijete studenou vodou a necháte louhovat za studena třeba i přes noc.
A co takhle zelená káva?
Jestli máte chuť na něco netradičního, samozřejmě cascaru můžete vyzkoušet. Kromě ní ale existuje i celá řada dalších produktů, které lze v kávovém světě objevovat – my bychom rozhodně doporučovali vyzkoušet třeba zelenou kávu nebo některé z našich kávových specialit. A jestli byste rádi zůstali věrní klasice, prozkoumejte naši nabídku čerstvé kávy z celého světa, kde najdete více než sedm desítek různých arabik. Všechny pro vás přitom pražíme v naší holešovické pražírně, abychom mohli zaručit čerstvost.