Zatímco někdo si rád vychutnává černou kávu bez jakýchkoliv aditiv, někdo si do ní rád přidává třeba mléko a cukr. Například údaje ze Spojených států naznačují, že cukr si do kávy přidává až polovina konzumentů tohoto nápoje. A ačkoliv si mnoho lidí může myslet, že se jedná o nějaký moderní trend reflektující používání nejrůznějších sirupů a dochucovadel, ve skutečnosti je přidávání cukru do kávy je tradice stará již stovky let. A v rámci tohoto článku se na ni podíváme detailněji.
Kde se tato tradice vzala?
Pokud jste četli náš článek o vyhlášených evropských kavárnách, jistě víte, že známé Café Florian funguje coby nejstarší italská kavárna od roku 1720. A v době před výrazným rozmachem těchto kaváren byla káva, stejně jako cukr, velmi cennou surovinou určenou pro nejbohatší vrstvy společnosti. A i když káva byla drahá, rozhodně nebyla kvalitní, protože zrna byla mnohdy velmi tmavě pražená. No a aby se chuťový profil kávy lehce vylepšil, přidával se cukr. Až se káva začala rozšiřovat i mezi běžné dělníky, přidával se do ní cukr mnohdy ani ne tak kvůli chuti, jako kvůli extra kaloriím, které pak dodávaly energii při náročné práci. V průběhu let se sice kvalita kávy samozřejmě zlepšovala, ovšem tahle tradice s námi již vydržela a cukr, který potlačí hořkost i kyselost kávy, je samozřejmě stále nesmírně populární.
Používání cukru napříč světem
Již jsme si řekli, že v USA si cukr přidává do kávy až 50 % konzumentů. Paradoxně se ale tyto údaje napříč světem dost zásadně liší - například v oblasti středomoří se, pravděpodobně po vzoru italské kávové kultury, pije černá a silná káva, která se sladí poměrně málo. Naopak hodně cukru se do kávy přidává ve Vietnamu, Kolumbii, na Kubě nebo třeba v zemích Latinské Ameriky. Velmi neobvyklý je ale cukr naopak v zemích Blízkého Východu a například v Saudské Arábii podléhají slazené nápoje obvykle vysokému zdanění, a proto se pijí mnohdy zcela bez cukru.
Jak cukr ovlivňuje chuť?
Už jsme si v rámci tohoto článku vysvětlili, že historicky se káva sladila pro zamaskování přirozeně hořké chuti. To má vcelku logické a racionální vysvětlení, protože evolučně jsme jako lidé přemýšleli tak, že hořká chuť může označovat potenciálně jedovaté plodiny. Naopak sladká chuť v těle vyvolává zvýšení produkce dopaminu, který nám dává pocit určité spokojenosti. Kromě toho však cukr může lehce pozměnit naše vnímání chuti, kdy potlačí přirozenou hořkost či kyselost kávy a ve správném množství může podpořit chuťové tóny výběrové i běžné kávy. Klasický cukr je tak vhodný zejména pro začínající degustátory, kterým lehká modifikace chuťového profilu může pomoci objevovat nové nuance v šálku jejich oblíbené kávy.
Hledáte změnu? Zkuste kandys!
Po přečtení tohoto článku by vám mělo být jasné, že přidávat si cukr v rozumném množství do kávy tedy nemusí být vůbec tak barbarský nápad, jak by se mohlo na první pohled zdát. Je však dobré mít na paměti, že asi nejlepší volbou je klasický bílý cukr, protože mnoho ostatních sladidel jako je třeba hnědý cukr nebo med, má svou vlastní specifickou chuť, která by mohla výsledný chuťový profil kávy dost zásadně pozměnit. Pokud vás ale neláká klasický bílý cukr, můžete vyzkoušet kandys, o kterém jsme psali samostatný článek a který samozřejmě najdete i v naší nabídce.