Degradace espressa: Proč se pije rychle?

Pokud naše články čtete pravidelně, jistě víte, že espressu se v nich věnujeme s železnou pravidelností. A aby také ne, vždyť tento lahodný nápoj je základem celé řady dalších káv jako je cappuccino, latte nebo třeba méně známých variant jako RAF či bicerin. Jelikož by se o téhle kávě ale dala s přehledem napsat celá obsáhlá kniha, věnujeme jí i náš další článek. V něm se podíváme mimo jiné na to, proč by se vlastně mělo pít rychle i jakým způsobem po přípravě degraduje. 

Proč se mu říká espresso? 

Určitě jste si už někdy všimli, že čas od času někdo nazve espresso expresem, což je z hlediska kávové terminologie samozřejmě špatně a občas se taková chyba může stát i terčem posměchu. Ve skutečnosti ale jedna z verzí souvisejících se vznikem tohoto slova mluví o tom, že espresso je připravované rychle, tedy expresně, chcete-li. Není proto divu, že tato chyba je hojně rozšířená v mnoha zemích na světě (včetně třeba Velké Británie). Expresní příprava však není to jediné, co by na espressu mělo být rychlé. Abyste si šálek této kávy vychutnali na maximum, je také důležité jej zavčas vypít. Co se stane, když espresso necháte nějaký čas odstát? Na to se podíváme v následujícím odstavci. 

degradace espressa 1-min

Proč ho vypít rychle? 

Důležité je vědět, že chuťový profil každé kávy se s přibývajícím časem vyvíjí. A u espressa je tento proces na první pohled zřejmý a kávu ovlivňuje zásadně. Jak espresso chladne, začínají v něm dominovat nasládlé tóny. Jakmile ale překročí určitou úroveň, sladkost se změní v kyselost a espresso začne být objektivně chuťově horší. Stejně tak začne postupně mizet i jeho crema, o které jsme detailně psali také v jednom z našich předchozích článků. Ta sice není sama o sobě kdo ví jak chutná, ale dokresluje komplexní paletu chutí, kterou správně připravené espresso přináší. No a vyjma těchto dvou faktorů káva také podléhá oxidaci. Tento proces je známý zejména pro celá upražená kávová zrna, ale samozřejmě se děje také u již připraveného nápoje a když kávu necháte dlouho na vzduchu, její chuť ani vůně nebudou zdaleka tak intenzivní jako na začátku. 

Kdy je tedy ideální čas na pití? 

Když espresso dostanete v kavárně na stůl, mělo by mít při dodržení všech důležitých postupů teplotu někde v rozmezí 70 a 80 °C. V takovém případě se nemusíte bát chvíli počkat, přičemž tato doba je značně individuální. Jak jsme zmiňovali, ze začátku se mohou v espressu postupně rozvíjet sladké a jemné tóny, což někomu může opravdu vyhovovat. Rozhodně bychom však nedoporučovali espresso nechávat bez povšimnutí déle než 10 minut, protože v takovém případě kvůli malému objemu již nejspíš úplně zchladne a jeho chuť nebude kdo ví jak dobrá. Po stránce obsahu kofeinu se v něm sice nic nezmění, ale nejspíš si příliš nepochutnáte. 

degradace espressa 2-min

Nezapomeňte na dobrou kávu 

Ačkoliv espresso je dobré především krátkou dobu po přípravě, platí to zejména pro espresso připravené z kvalitní kávy. Ze špatné kávy zkrátka a dobře chutné espresso nikdy nepřipravíte, ani se sebelepším vybavením. Pokud potřebujete doplnit zásoby skvělé kávy, určitě prozkoumejte naši širokou nabídku čerstvých arabik, kde máme kávu z celého světa.