Káva a víno toho mají mnoho společného. Kromě toho, že například oba dva nápoje disponují charakteristickou intenzivní chutí a podléhají striktním pravidlům při sklizni, výrobě i následném degustování, se také oba mohou tzv. dekantovat. Zatímco u vína je to ale poměrně časté, u kávy tento proces dělá jen málokdo. K čemu je to dobré? A proč má smysl dekantování kávy vyzkoušet? Na to se zaměříme v rámci tohoto článku.
Co to je dekantování?
Pokud jste o tomto specifickém procesu nikdy neslyšeli a o víno se například nezajímáte, určitě se hodí začít od úplných základů. Co je tedy dekantování vlastně zač? Jedná se o proces, při kterém se od vína, kávy nebo jakéhokoliv jiného nápoje oddělují lehké usazeniny, které mohou v důsledku přirozených procesů v moku vznikat. Zatímco ve víně může lehký sediment vznikat v důsledku zrání v sudech, kávová sedlina může do kávy proniknout například při přípravě. A čemu to vadí? Pokud sedlinu necháte v šálku kávy, kromě toho, že působí nevzhledně, může také při delším louhování zapříčinit, že se chuťový profil nápoje bude lehce zhoršovat v důsledku nadměrné extrakce. A v tuto chvílí přichází na řadu dekantování, kterým se káva provzdušní a tím se její chuťový profil může zlepšit.
Jak dekantování probíhá?
Jestli jste někdy dekantovali například zmíněné víno, jistě vám nemusíme vysvětlovat, že na tomto procesu vlastně vůbec nic není. A stejně tak je tomu i v případě dekantování kávy. Vše totiž začíná výběrem vhodného dekantéru – typicky by se mělo jednat a skleněnou nádobu. Tu mnoho profesionálních baristů ještě předem nahřívá, aby káva při následném přelévání zbytečně neztrácela na teplotě a jednotlivé chuťové nuance zůstaly déle zachovány. Až si posléze připravíte kávu tak, jak jste zvyklí, hodí se ji opatrně přelít do dekantéru a nechat ji chvíli odpočinout, aby se jednotlivé chutě opět propojily. Je možné s ní rovněž i lehce zamíchat.
Proč ho provádět?
Jak jste z tohoto článku nejspíš už pochopili, dekantování je naprosto jednoduchý proces, který však může být pro váš šálek kávy velmi přínosný. První z důvodů je čistě praktický – oddělíte případný sediment, který by měl zůstat v původní nádobě. V důsledku toho pak zamezíte nadměrné a nežádoucí extrakci kávových zrn do výsledného nápoje a v případě, že tak kávu máte ve zvyku pít delší dobu, se nebude chuť nálevu zhoršovat. Druhým benefitem je ale podpora chuti, protože tímto jednoduchým provzdušněním kávy uvolníte nové nuance, o kterých jste dost možná vůbec nevěděli, že jimi vámi vybraná arabika disponuje.
U jakých káv se dekantování provádí? A jakou kávu vybrat?
Stejně tak, jako není každé víno automaticky vhodné pro dekantování, není ani každá káva vhodná pro tento proces. Například se dekantování nikdy neprovádí u espressa ani u káv s mlékem, které z espressa vychází. Naopak typické jsou například pro cold brew nebo třeba french pressu. A až budete chtít dekantování vyzkoušet, postačí vám pro začátek místo drahého dekantéru jakákoliv skleněná nádoba, klidně poslouží i zmíněný frenchpress. A schválně můžete vyzkoušet některou z našich čerstvých arabik z celého světa a porovnat, jak chutná dekantovaná a nedekantovaná varianta.