Ačkoliv pro ty z vás, kteří se v oblasti kávy příliš nepohybují, se může pražení kávy zdát jako naprostá banalita, ve skutečnosti je to nesmírně náročný proces, který z velké části rozhoduje o tom, jak bude výsledná káva chutnat. Na začátku každého pražení však musí být zelená káva, kterou v našem internetovém obchodě samozřejmě seženete také a která má lehce odlišné využití než ta pražená. O tom jsme však psali v rámci našeho předchozího článku. Teď se pojďme zaměřit na to, zda je možné pražit kávu i doma a jak případně postupovat.
Jak probíhá pražení?
Pokud čtete naše články pravidelně, jistě víte, že v rámci našich blogových příspěvků jsme se již dotkli i pražení kávy. Pro přehlednost se však hodí i v tomto článku uvést, že se jedná o poměrně náročný proces, ve kterém pražič za pomoci pražičky musí být schopen zrna upražit tak, aby se v nich rozvinuly potřebné nuance hořkosti, kyselosti a dalších vlastností kávového zrna tak, aby káva chutnala co možná nejlépe. Celý postup je detailně monitorován a pražič může manipulovat s teplotou a dalšími vlastnostmi přístroje. Jakmile je káva přesně podle jeho představ, vysype se do speciálního přístroje, který se zrny míchá tak, aby se co nejrychleji ochladily a probíhající chemické reakce ustaly. V případě, že se rozhodnete pražit kávu doma, bude nutné tento proces v rámci možností co možná nejpodobněji replikovat doma.
Jak na pražení doma?
Kdybyste tento proces chtěli napodobit doma, samozřejmě to do určité míry možné je, ale je důležité nemít od kávy přehnaná očekávání, protože výsledek profesionálů nejspíš nenapodobíte. Pokud jste tedy například omylem koupili zelená kávová zrna a je vám líto je vyhodit, samozřejmě je můžete zkusit upražit a káva s největší pravděpodobností bude pitelná. Nejspíš to ale nebude zážitek, na který budete vzpomínat a donutí vás přestat kupovat jinou kávu.
Když už teď víte vše potřebné, můžeme se podívat na samotné pražení. Nejdříve se přesvědčte, že máte k dispozici dobře větraný prostor. Dále budete potřebovat pánev, zelená kávová zrna a cedník. Pánev předehřejte, nasypte na ni kávová zrna tak, aby na pánvi zbylo relativně dost místa a pak za stálého míchání čekejte, dokud zrna nezačnou měnit barvu. Zpočátku je to poměrně zdlouhavý proces, na kterém není nic až tak zábavného. Pak ale začne docházet k jemnému praskání, jak ze zrn bude odcházet přebytečná voda a za zhruba 10-12 minut začnou měnit barvu. Pak je třeba zbystřit, protože celý proces začne být výrazně rychlejší a pokud kávu nechcete spálit, je dobré s ní poctivě míchat a pečlivě ji kontrolovat. V závislosti na tom, zda budete preferovat světlejší či tmavší pražení je pak na místě včas kávu stáhnou ze zdroje tepla. Z pánve ji doporučujeme nasypat do cedníku a opatrně ji prohodit, aby zrna zchladla co nejrychleji. Můžete na ně také s pomocí rozprašovače nastříkat trochu vody.
Jakou kávu vybrat?
Ačkoliv s trochou štěstí se vám nejspíš podaří upražit kávu, která bude pitelná, pokud si na ní budete chtít doopravdy pochutnat, nejspíš bude lepší volbou koupit přímo kávu praženou odborníky. A přesně takovou najdete v naší rozsáhlé nabídce arabik z celého světa.