Pro obyvatele střední Evropy zní Dominikánská republika jako ráj na Zemi. Teplé podnebí Karibiku, nekonečné plantáže banánů, kakaa, tabáku i cukrové třtiny, která je základní surovinou pro výrobu proslulého rumu. Až by jeden skoro zapomněl na kávu, kterou tahle země menší než Česká republika také produkuje. A proto se na ni zkusíme v našem dnešním článku o něco detailněji zaměřit.
Důležité milníky z historie kávy
Jak bývá v našich článcích typické, na úvod si řekneme něco málo k historii kávy v Dominikánské republice. Ta začíná v 18. století, ale jelikož tehdy byla Dominikánská republika rozdělena mezi Španělskou a Francouzskou část, existují různé verze příběhu. Ta známější říká, že francouzský mořeplavec Gabriel de Clieu přiváží do této oblasti ve 20. letech kávová zrna jako dar od tehdejšího panovníka Ludvíka XIV., ta méně známá říká, že v té době už se káva v Karibiku dávno pěstovala, protože ji tam přivezli už španělští kolonizátoři. Tak či tak je pro nás nejpodstatnější, že se káva velmi rychle rozšířila mezi většinu lokálních farmářů a díky tropickému klima a kopcovité krajině se jí zde opravdu daří. Není proto divu, že od roku 1872 představuje i velmi důležitý vývozní artikl.
Jak se káva v Dominikánské republice pěstuje?
Vzhledem k relativně hornatému reliéfu krajiny se naprostá většina kávy pěstuje v nadmořské výšce od 600 do 1500 metrů. Jako v jiných zemích platí i zde, že čím výš káva roste, tím pomaleji zvládá dozrát a o to víc času na rozvinutí dokonalého chuťového profilu vlastně má. I když v Dominikánské republice se pěstuje jak arabika, tak robusta, první zmiňované kávy je tu mnohem více a bývá dokonce považována za jednu z nejlepších na světě. Káva se zde pěstuje primárně v 6 regionech (Azua, Baní, Barahona, Cibao, Juncalito a Ocoa) a Dominikánská republika se řadí na 31. místo ve světové produkci (za rok 2013 to bylo 9 200 tun). Káva se zde zpracovává primárně mokrou metodou, která dokáže skvěle vyzdvihnout kvalitu zrna. Nejdříve se za pomoci speciálního stroje odstraní slupka a poté se kávová zrna vloží do fermentační nádrže, odkud jsou po několika hodinách vytaženy a do finální podoby se usuší na slunci.
Chuť je napříč oblastmi značně různorodá
Chuťový profil kávy z Dominikánské republiky se obecně řečeno určuje velmi špatně, protože z jednotlivých regionů pochází diametrálně odlišná káva. Společnými rysy pro většinu z nich je ale vyšší obsah kofeinu v kávě, její plné tělo, krémová chuť a velmi intenzivní aroma. Ačkoliv většina kávy z Dominikánské republiky je známá pro svoji velmi nízkou kyselost, určitou výjimku představuje káva z oblasti Barahona, jež je díky pěstování ve vyšších nadmořských výškách považována za velmi podobnou kávě z Jamajky. Naopak káva z Juncalita a Ocoa se vyznačuje mírnější kyselostí, velmi intenzivní chutí a jasně rozpoznatelnými tóny tropického ovoce, švestek i jablek.
Jakou doporučujeme vybrat?
Káva z Dominikánské republiky je prostě a jednoduše úžasná a co je zajímavé, určitě není finančně náročnější než jiné kávy, přestože kvalit dosahuje výborných. Už jen samotné používání mokré metody poukazuje na nadstandardní kvalitu zrn. Pokud byste ji chtěli vyzkoušet, v našem eshopu najdete kávu z Dominikánské republiky, arabiku značky Latino Café, kterou pro vás pražíme v České republice v co možná nejkratší době před odesláním, aby si káva zachovala všechny své vlastnosti a vy si ji mohli bez obav vychutnat tak, jako byste zrovna seděli na pláži v Dominikánské republice.