Espresso, nebo filtr? Jaké jsou základní rozdíly?

Ať už se rozhodnete pít kávu doma, nebo v kavárně, v zásadě máte pouze dvě možnosti, jakými byla káva připravena. Tou první je espresso připravované s pomocí pákového kávovaru, přičemž z espressa následně vychází nápoje jako cappuccino, flat white a další nápoje obsahující mléko. Druhou možností je káva připravovaná s pomocí filtru, kterou v kavárnách můžete najít pod souhrnným názvem batch brew. Jaké jsou ale základní rozdíly mezi nimi? Na to se podíváme v tomto článku. 

Zrna

Pokud jste četli náš příspěvek o pražení kávy, je vám nejspíš jasné, že kávu lze upražit na nejrůznější stupně, přičemž zásadní rozdíl mezi filtrovanou kávou a espressem je již v pražení. Když se podíváte na výběrovou kávu, mnohdy na obalech uvidíte, zda je pražena na filtr (tedy obvykle o něco světleji) nebo tmavěji na espresso – případně se může jednat o tzv. omniroast, který vyhovuje oběma způsobům. V mnoha případech ale filtr i espresso vychází z jiné kávy, tudíž nabízí i velmi odlišný chuťový profil. 

espresso nebo filtr 1-min

Příprava 

Další podstatnou odlišností je samozřejmě příprava jako taková. Espresso, jak ostatně napovídá už samotný název, se připravuje poměrně rychle, což jsme zmiňovali v samostatném článku. Výsledkem je tak káva o relativně malém objemu, která nabízí velmi intenzivní chuť a je s ní možné dále pracovat třeba pro přípravu cappuccina, flat white, latte i řady dalších nápojů. Naproti tomu filtr se připravuje postupným naléváním vody ideálně z konvice s husím krkem, a tedy logicky celý proces trvá o něco déle. Ve výsledku je pak kávy mnohem více co do objemu a ačkoliv není tak intenzivní, stále nabízí chuťově velmi zajímavý profil a ačkoliv to prozatím není tak časté, i s filtrovanou kávou se dá dále pracovat v nejrůznějších receptech. 

Výsledek

Jak jsme již zčásti nastínili v předchozím odstavci, ve výsledku je rozdíl mezi espressem a filtrem opravdu výrazný. Jednak nabízí každá z káv jiný objem, ale kromě toho je odlišná také intenzita a v konečném důsledku také chuť, protože díky světlejšímu pražení může někdy být někdy káva z filtru o něco více “kyselá”, kdežto espresso z tmavěji pražené kávy může být spíše hořké. A na základě toho pak vzniká i kompletně odlišný chuťový profil - filtry nabízí třeba náznaky sušeného ovoce, květin či bylinek, tmavá espressa mohou být laděna více k nuancím čokolády nebo oříšků. 

espresso nebo filtr 2-min

Která je lepší?

Ačkoliv je každá z těchto káv úplně jiná, rozhodně se nedá říct, že je jedna objektivně lepší než druhá. Každému zkrátka a dobře vyhovuje něco jiného a nejlepší možností, jak zjistit, co vám bude sympatičtější, je navštívit nějakou dobrou kavárnu a vyzkoušet v ní jak některý z nápojů připravovaných z espressa, tak i některou z filtrovacích metod, jako je třeba V60 nebo aeropress. Pro domácí přípravu jsou pak oba postupy poměrně složité v situacích, že si chcete s kávou dát opravdu hodně práce a chcete ji mít vychytanou k dokonalosti. Pokud pro vás ale káva není takovou prioritou a chcete si například před odchodem do práce rychle připravit chuťově dobrou kávu, určitě doporučujeme sáhnout po některé z našich čerstvých káv z celého světa třeba v některé z našich krásných moka konviček