Etiopie je jednou z nejchudších zemí světa a tamní ekonomické ani zemědělské poměry rozhodně nejsou na dobré úrovni. Pokud ale jde o kávu, je Etiopie na vrcholu. Jednak je to s největší pravděpodobností vlast samotného pěstování kávy a provincie Kaffa darovala dnešní kávě svůj název, ale jednak káva také představuje více než třetinu zisků z exportu Etiopie. A právě proto bychom si etiopskou kávu měli o něco detailněji představit v dnešním článku.
Historie opředená mnoha mýty
Historie kávy v Etiopii je opředena mnoha mýty a pochybnostmi, ale jeden scénář je, ačkoliv není jistá jeho pravdivost, velmi populární. Jedná se o příběh o pastevci jménem Kaldi, který v 9. století chodil pást své kozy napříč provincií Kaffa a všiml si, že velmi často okusují červené kávové třešně, po kterých se zdály být energetické a živé. Kaldi tedy vzal kávové třešně do nedalekého opatství Sufi. Tamní mniši ale účinek zpochybňovali a kávu hodili do ohně, z něhož začalo stoupat omamné kávové aroma. Kávová zrna vytáhli, rozpustili je ve vodě, a tak podle legendy vznikl první kávový nápoj na světě.
Kde a jak se v Etiopii káva pěstuje?
Etiopie je sedmý největší producent kávy na světě, což by pravděpodobně čekal jen málokdo. Kromě produkce zde má ale hlubokou tradici i samotné pití kávy, několikahodinové kávové ceremonie se zde odehrávají několikrát za den, mají pevně daný postup a účastní se jich i malé děti. Káva je nejdřív pražena na pánvi a poté vařena na mírném ohni v keramickém džbánu, aby účastníci ceremonie měli dost času probrat politiku, společenský i osobní život. Zajímavé je i to, že v Etiopii není zvykem dávat do kávy mléko, ale zato používají poměrně velké množství cukru.
Káva se v Etiopii pěstuje primárně ve třech regionech - Sidamo, Bench Maji a Harar, přičemž káva z každého z nich je lehce specifická. Harar využívá jako jediný mokrou metodu zpracování zrna a pěstování kávy probíhá téměř celý bez použití jakékoliv techniky. V blízkosti regionu Bench Maji (součást etiopského SNNPR) se pěstuje Genika, která je proslulá svou kořeněnou chutí s jasnými tóny vína. Sidamo se pak vyznačuje nadmořskou výškou nad 1500 metrů, což dává kávě dostatek času na zrání a rozvinutí všech chuťových detailů.
Jak etiopská káva chutná?
Etiopská káva disponuje unikátním chuťovým profilem, který vyzdvihuje i celá řada kávových expertů. Přestože aroma většiny etiopských káv je spíše květinové s lehce citrusovými podtóny, chuť představuje velmi intenzivní kombinaci čokolády a vína s jasnými tóny koření. Rovněž oceníte perfektní vyváženost - nečekejte žádnou extrémní hořkost, rušivou kyselost ani přílišnou sladkost. Zkrátka a dobře ideální káva pro nenáročné konzumenty.
Jakou doporučujeme vybrat?
Pokud vás tato káva zaujala, určitě ji doporučujeme vyzkoušet. V našem eshopu najdete arabiku z Etiopie od značky Latino Café. Tuto kávu pro vás pražíme až v Česku a co nejkratší dobu před odesláním, tudíž je zaručena její naprostá čerstvost.