Rádi si pochutnáte na dobré kávě, ale máte pocit, že doma chutná úplně jinak než v kavárně? Pokud máte nakoupenou kvalitní arabiku a stále máte pocit, že se kávě z kavárny chuťově ani nepřibližuje, možná používáte špatnou metodu přípravy. V rámci tohoto článku se podíváme na to, jaké aspekty je třeba vzít při přípravě kávy v potaz a jak si přípravu kávy v domácích podmínkách vyladit k dokonalosti.
Co všechno káva obsahuje?
Jakmile přijde mletá káva do kontaktu s teplou vodou, začne se souběžně odehrávat celá řada procesů, při níž se látky obsažené v kávě uvolňují do vody. Může se jednat o nejrůznější druhy kyselin, olejů, dusíkatých i sirných sloučenin a samozřejmě také kofeinu, jehož fungování v mozku jsme se věnovali již v rámci našeho předešlého článku. Různé látky se však do výsledného výluhu uvolňují s různou rychlostí, a proto je třeba mít podchycené všechny aspekty, které v rámci tohoto článku zmíníme. V opačném případě by totiž mohlo dojít k tomu, že váš výsledný šálek kávy bude chuťově nevýrazný, nebo naopak příliš intenzivní.
1. pilíř: Doba extrakce
Ačkoliv mnoho pravidelných konzumentů “turka” si to ani neuvědomuje, specifická chuť tohoto českého kávového fenoménu je způsobená tím, že se kávová zrna louhují ve vodě příliš dlouho. To vede k přílišnému uvolňování účinných látek včetně kofeinu a ve výsledku je tak káva chuťově intenzivnější a pocitově silnější než jiné druhy. Ostatně právě to je jeden z důvodů, proč českého turka přestat pít. Jasné je, že u některých způsobů přípravy (například u dripperu) délku extrakce ovlivnit úplně nemůžete. Tam, kde to však jde, se obecně doporučuje kávu nelouhovat déle než 4 minuty, protože po uplynutí této doby už může docházet k významnějšímu uvolňování látek negativně ovlivňujících chuť kávy.
2. pilíř: Hrubost mletí
Přestože hrubost mletí jsme již detailně probírali v rámci jednoho z našich předchozích článků, rozhodně se hodí její důležitost vyzdvihnout i tady. Obecně řečeno totiž platí, že hrubě mletá kávová zrna mohou vést ke slabší chuti, kdežto káva namletá najemno může naopak způsobovat chuť až příliš intenzivní. Právě z tohoto důvodu je nutné zvolit pro každý způsob přípravy vhodnou hrubost mletí. Hrubé mletí využijete například pro frenchpress nebo cold brew, kde může být délka extrakce poměrně dlouhá. Střední mletí se hodí na víceméně všechny metody využívající filtr, tedy třeba do zmiňovaného dripperu nebo chemexu. U pákového kávovaru a moka konvičky se pak doporučuje vzhledem ke krátké době extrakce použít mletí jemné.
3. pilíř: Teplota vody
Posledním důležitým pilířem při přípravě dokonalého šálku kávy, je teplota vody. Mnoho lidí totiž používá vodu vroucí, která však může vést k uvolnění i ne zcela žádoucích chuťových složek, které se v kávě objevují v důsledku pražení. Obvykle se tak setkáte s doporučením používat pro přípravu kávy vodu o teplotě někde mezi 92 a 94 °C. Pokud nemáte k dispozici rychlovarnou konvici s nastavitelnou teplotou, můžete vodu přivést k varu a následně ji nechat asi 2-3 minuty chladnout než kávu skutečně zalijete.
Nezapomeňte na dobrou kávu
Na závěr se hodí připomenout, že ačkoliv tyto metody mohou dost zásadně vylepšit chuť kávy, kterou si připravujete, není dobré podcenit výběr kvalitní arabiky. Pro dokonalý zážitek z každého šálku totiž budete kromě správných postupů potřebovat také kvalitní čerstvou arabiku, kterou můžete sehnat třeba na našich stránkách.