Představte si, že Galapágy byly objeveny už v roce 1535, ale nikdo je neobýval, a tak sloužily primárně pirátům pro doplňování pitné vody při dlouhých plavbách. Devatenáct sopečných ostrovů byste našli na všech dobových mapách, ale přesto toto území po celá staletí nikomu nepatřilo - až roku 1832 je anektoval Ekvádor, jehož součástí jsou dodnes. A přestože se nejedná o typickou turistickou destinaci, potenciálním návštěvníkům mohou Galapágy nabídnout tři věci - úžasnou přírodu, endemické druhy zvířat (včetně obřích želv, podle kterých bylo souostroví pojmenováno) a výbornou kávu. No a jak asi tušíte, právě poslední ze zmiňovaných lákadel bude tématem dnešního článku.
Káva ze srdce národního parku
Věřili byste tomu, že kávu můžete pěstovat třeba i v samém srdci národního parku? Ač to zní neuvěřitelně, v roce 1934 bylo souostroví pro svoji unikátní faunu celé ustanoveno národním parkem, ale jelikož kávovníky se zde pěstovaly mnohem dříve, zůstala jejich kultivace zachována. Problém je ale v tom, že není možné kultivovat nová území, používat hnojiva či pesticidy ani využívat příliš mnoho strojů usnadňujících sklizeň, což se samo o sobě musí projevit vyšší cenou. Když ale tamní podmínky prozkoumáte detailněji, zjistíte, proč je galapážská káva tak raritní. Z celkem 19 se ostrovů se káva pěstuje jen na třech a to ve velmi malém množství - plantáže na San Cristobal zabírají 239 ha, na Santa Cruz 214 ha a největší z ostrovů Isabel disponuje pouhopouhými 35 ha plantáží. Podle dostupných údajů je výnosnost jednoho hektaru půdy v průměru 400 kg kávového zrna za rok a jednoduchou matematikou tedy zjistíte, že celková produkce většinou nepřesáhne 200 tisíc kilogramů kávy. A to je ve světovém měřítku opravdu minimální množství.
Galapágy jdou při pěstování kávy tak trochu proti proudu
Bez ohledu na to, jestli jste o Galapágách někdy dříve slyšeli, musíte uznat, že tato země je velmi sympatická a pěstování kávy to krásně ilustruje. I v dobách, kdy bylo trendem klást důraz na co největší kvantitu kávy si Galapágy zachovaly své priority a nesnažili se o enormní rozšíření plantáží, přestože by to vzhledem ke klimatickým podmínkám bylo tehdy ještě možné. Místo toho produkovaly stále stejné množství arabiky, ale snažily se dosáhnout co nejvyšší kvality. A nutno podotknout, že se jim to skvěle daří - ačkoliv je galapážská káva s jejím vysokým obsahem kofeinu spíše raritní, když už ji seženete, sami se přesvědčíte o tom, jak skvělý a originální chuťový zážitek vlastně představuje.
Káva, která hraje celým spektrem chutí
Díky nadmořské výšce kolem 1500 metrů, sopečnému podloží a optimálním klimatickým podmínkám dokáží Galapágy vtisknout velmi originální spektrum chutí i tak chuťově konzervativnímu kultivaru, jako je Bourbon. Čerstvě upražená arabika tak má velmi jemné aroma jasně odkazující k marcipánu a kakau, chuťově je velmi vyvážená a má plné tělo s lehce tabákovými dozvuky. Velmi vyhledávaná je káva zejména díky svěží aciditě, jasné jsou stopy citrusových plodů i sušených švestek, které dotváří celou plejádu velmi zajímavých chutí.
Jakou doporučujeme vybrat?
Káva z Galapág představuje jednu z nejvzácnějších káv na trhu a už jen proto se vyplatí ji vyzkoušet. Ocení ji totiž nejen kávoví odborníci, ale i laičtí milovníci dobrého šálku arabiky. Aby ale maximálně vynikla chuť a vůně, je nutné, aby káva byla čerstvá. V případě naší galapážské arabiky značky Latino Café máte záruku, že jsme ji upražili až co nejkratší dobu před odesláním a chutná přesně tak, jak by chutnat měla. Pokud tedy chcete nezapomenutelný chuťový zážitek, rozhodně nemusíte svůj nákup déle oddalovat.