Můžete ji buď milovat, nebo nesnášet. Pokud jste někdy ochutnali kávu z Guatemaly, pak jistě víte, o čem mluvím. Díky silně vulkanizované půdě tato káva dýchá tóny nejen citrusů i tropického ovoce, ale i kouře a čokolády. Všechny tyto chutě dohromady pak vytváří nevšední zážitek, který poznáte v každém doušku. Ať už ale patříte mezi příznivce, nebo odpůrce guatemalské kávy, tato plodina byla dlouhá léta hnacím motorem tamní národní ekonomiky a už jen proto se hodí ji v dnešním článku představit o něco detailněji.
Kávu na Guatemalu přinesli jezuité
Káva se na Guatemale objevila poprvé už kolem roku 1750, kdy ji tam přivezli jezuité. Nutno však dodat, že v té době nepředstavovala žádný zázračný nápoj, jednalo se primárně o okrasný strom, který měl zdobit zahrady. K rozvoji kávového průmyslu začalo pozvolna docházet až od vyhlášení nezávislosti Guatemaly roku 1821, kdy vláda vyhlašovala různé programy na podporu pěstování kávy (například finančně oceňovala zemědělce produkující více než 9000 kg ročně). Aktuálně patří tento stát k 10 největším kávovým producentům, neboť ročně vyprodukuje okolo 260 tisíc tun.
V jakých regionech se káva pěstuje?
Guatemala disponuje značně různorodou krajinou a káva v každém z nich se pěstuje trochu jinak, sklízí se v jiném období a disponuje jiným chuťovým profilem. Mezi 5 nejvýznamnějších regionů patří:
● Nueva Oriente - Majoritní produkce z tohoto regionu připadá na malé producenty. Podnebí je zde chladnější a půda vulkanická s obrovským množstvím metamorfovaných hornin, tudíž má káva dostatek všech potřebných minerálů.
● San Marcos - Tato oblast disponuje nejteplejším klimatem a nepředvídatelným počasím. Ročně zde napadne až 5000mm srážek a kvůli nepředvídatelnému počasí probíhá sklizeň čas od času i dříve a káva pak bývá dosušována ve speciálních sušičkách.
● Antigua - Nadmořskou výšku okolo 1500 metrů a nízké srážky v tomto regionu kompenzují hned 3 sopky, které čas od času pokryjí plantáže svým popelem a tím kávě dodají potřebné minerály a zajistí lepší zadržování vody v půdě. Výsledkem je káva s intenzivní chutí, která se stala napříč Guatemalou vyhlášená.
● Fraijanes plateau - Domovina prémiového Strictly Hard Bean kávy disponuje průměrnou roční teplotou 22°C a srážkami kolem 1500 mm. Vulkanická půda je zde bohatá na minerály (především draslík) a výsledkem je tak vskutku exkluzivní káva ceněná jak odborníky, tak laiky.
● Huehuetenango - Tato oblast je jedním ze 3 Guatemalských regionů, kde kvalitu a chuť kávy neovlivňuje žádná sopka. Káva se zde pěstuje v nadmořské výšce kolem 2000 metrů a počasí se zde dá velmi dobře predikovat, což je pro kávu ideální. Káva z této oblasti se vyznačuje specifickými ovocnými tóny.
Jak káva z Guatemaly chutná?
Káva z Guatemaly je chuťově velmi specifická už jen proto, že disponuje kombinací ovocně-čokoládových tónů. Jednotlivé regiony sice produkují chuťově odlišnou kávu, ale náznaky ovoce (obzvláště citrusů a jablek), kávy, karamelu a kouřového aroma jsou patrné ve všech. Díky tomu je arabika z Guatemaly odborníky velmi ceněná a pro vás tak rozhodně bude představovat netradiční zážitek. V této kávě najdete velké množství kofeinu, který vás skvěle naladí na dlouhý a náročný den.
Jakou doporučujeme vybrat?
Káva z Guatemaly s největší pravděpodobností nebude chutnat každému. Přesto je to ale nevšední zážitek, kterému by měl každý milovník kávy dát šanci. A pokud se vám už sbíhají sliny, není nic jednoduššího, než kávu koupit na našem eshopu. Tam najdete guatemalskou arabiku značky Latino Café, kterou pro vás pražíme co nejkratší dobu před odesláním, aby si zachovala svoji čerstvost.