Ačkoliv ještě pár let zpátky bylo cold brew na českém trhu tak trochu velkou neznámou, aktuálně patří mezi neodmyslitelné nápoje, které najdete v repertoáru mnoha kaváren. A i když samozřejmě každé cold brew je trošku jiné, obvykle tato metoda přípravy kávy vyzdvihuje spíše čokoládové a zemité tóny vaší oblíbené arabiky. Pokud vás ale cold brew omrzelo, nemusíte si zoufat. Máme pro vás hned několik aditiv, kterými své cold brew vylepšíte k nepoznání. Pojďme se na ně podívat.
Mléko a sladidlo
Stejně tak jako u klasické kávy platí i v případě cold brew, že vůbec nejčastějšími aditivy, na které narazíte, je obyčejné mléko nebo nějaké sladidlo. Obě tyto ingredience jsou snadno dostupné, nic jejich použitím nezkazíte a naopak mohou dost zásadně vylepšit váš celkový dojem z cold brew. Takzvané cold brew latte dnes naprosto běžně najdete i v kavárnách a když si ho tedy nebudete chtít připravovat doma, můžete si ho objednat i ve vašem oblíbeném podniku. Pokud si budete své oblíbené cold brew chtít dopřát s nějakým sladidlem, máte opět celou řadu možností. Mezi běžně používané patří například med nebo karamel, protože se zvládnou poměrně snadno rozpustit i ve studeném nápoji. Pokud však kromě kávy rádi připravujete třeba různé alkoholické koktejly, jistě máte po ruce třeba cukerný sirup. A vaší fantazii se v tomto směru meze rozhodně nekladou, takže přijít vhod může takový agávový sirup běžně používaný třeba do margarity.
Vanilková zmrzlina
Další z mnoha možností, kterými lze cold brew dochutit, je také vanilková zmrzlina. Pokud čtete pravidelně naši rubriku nejrůznějších receptů, jistě víte, že espresso servírované s kopečkem zmrzliny se nazývá affogato, ovšem se zmrzlinou si můžete dopřát i vaše oblíbené cold brew. Po rozmíchání už tak nemusíte přidávat ani mléko nebo cukr, protože obě ingredience obsahuje samotná zmrzlina.
Kondenzované mléko
Méně typickou, avšak velmi podobnou ingrediencí, je také kondenzované mléko, které zjemní výslednou chuť cold brew. Káva macerovaná zastudena totiž obvykle snoubí tóny čokolády, zemitosti i oříšků a ty nemusí každému úplně vyhovovat. Pokud tedy cítíte, že je čas na změnu, možná není od věci použít právě třeba lžičku slazeného kondenzovaného mléka. Do sklenice ho doporučujeme dát nejdřív, abyste si posléze mohli mléko v cold brew rozmíchat například pomocí brčka. A ačkoliv to na první pohled může znít trošku nezvykle, kondenzovaného mléka běžně využívá například vietnamská káva Ca Phe Trung, o které jsme psali v samostatném článku.
Rostlinné alternativy mléka
U některé z forem mléka ještě chvíli zůstaneme, protože co si budeme povídat, mléko je snad tou nejtypičtější surovinou, která se do kávy přidává. Tentokrát však bude řeč o rostlinných alternativách mléka, tedy o nápojích vzniklých třeba ze sóji, ovsa, mandlí nebo podobných ingrediencí. Nám se pro párování s cold brew nejvíce osvědčilo ovesné mléko, o kterém jsme detailněji psali v rámci našeho samostatného článku.
Smetana ke šlehání
Když do sklenice nalijete na kostky ledu jen černé cold brew, jedná se o poměrně jednoduchý nápoj, který na první pohled vizuálně příliš nezaujme. Jakmile navrch ale umístíte trochu vyšlehané smetany, uvidíte, že vaše cold brew bude nejen dobře vypadat, ale také chutnat. Pokud jste na sladké, můžete ke zmíněné smetaně přidat ještě trochu karamelu nebo medu, ovšem nutné to rozhodně není.
Ačkoliv suroviny zmíněné v tomto článku mohou kávu velmi dobře ochutit, nezapomeňte, že špatná káva nebude chutnat dobře ani v případě, že se ji pokusíte dochutit. Vybírejte proto dobře kávu, kterou na cold brew používáte. Z naší široké nabídky se nám osvědčila především arabika z Etiopie nebo vynikající arabika z Dominikánské republiky.