Snad každý milovník kávy je rád, když mu domů přijde zásilka nové čerstvě namleté voňavé arabiky. Když ale začnete kávu pít jednu po druhé, možná vám bude chybět nějaké srovnání a nebudete si jistí, která z nich byla nejlepší a kterou už znovu nekupovat. Řešením může být v takovém případě domácí cupping, díky němuž budete mít hned jasno a všechny kávy si sami ohodnotíte podle toho, jak na vás působí.
Co je cupping vlastně zač?
Cupping je v posledních letech velmi často skloňovaným pojmem a i jako naprostí laici e můžete účastnit různých školení, seminářů i workshopů, kde vás skuteční kávoví odborníci provedou celým postupem. Pokud jste se s tímto slovem ještě nesetkali, stačí vám vědět, že cupping je určitá forma kávové degustace – podobně jako se degustuje víno, probíhá vlastně i cupping. Skvělé na něm je zejména to, že má všude na světě stejnou standardizovanou podobu, a tudíž se od cuppingového skóre, které občas můžete najít přímo na balení kávy, můžete skutečně odrazit bez ohledu na to, zda ji koupíte u nás nebo třeba v Brazílii.
Ale to já přece nemůžu poznat, ne?
Spousta lidí si myslí, že jsou prostě takoví ti obyčejní konzumenti, kteří dobrou kávu vlastně ani nepoznají. Opak je ale pravdou. Schválně si to zkuste a uvidíte, že dost možná budete příjemně překvapeni. Zkuste si nakoupit třeba pár vybraných arabik z celého světa a do jednoho šálku dejte obyčejnou supermarketovou kávu. Sami uvidíte, že byť ze začátku nejspíš nepoznáte veškeré skryté chutě, dobrou kávu od špatné odlišíte na první pohled. A to je to, co se počítá – hlavní kritérium je při domácím cuppingu pouze to, jestli vám káva chutná, či nikoliv.
Jak mám postupovat?
I když to tak dost možná vypadá, cupping v nějakém domácím provedení není vůbec náročnou záležitostí. Ideální je totiž koupit kvalitní kávu, tu čerstvě namlít (ideálně na střední hrubost) a pak dát do každého z čistých šálků přesně 8,5 gramu kávy na 150 ml vody o teplotě 95 stupňů. Pokud máte jen váhu, která počítá s celými čísly, zvyšte nebo snižte množství obou surovin tak, aby byl zachován poměr mezi nimi. Nejdříve dejte kávě 3 minuty, po kterých se na povrchu začne tvořit crema. Tu seberte a poté počkejte ještě dalších 8 – 9 minut, až se káva dostane na nějakou příjemnou teplotu. No a pak už ji stačí jen nabrat na lžičku a pustit se do ochutnávání. Výsledky si můžete zapisovat třeba na kousek papíru a navzájem mezi sebou jednotlivé produkty porovnávat.
Jakou kávu vybrat?
Na cupping můžete vybrat víceméně jakoukoliv kávu, která se vám bude líbit – dokonce není od věci ani použít jeden vzorek zmiňované supermarketovky, která vám dá dobrou představu o tom, jak se kávy od sebe liší. My bychom přesto doporučovali vybrat primárně třeba 4-5 káv, které jsou navzájem lehce odlišné. Z naší nabídky můžete vyzkoušet třeba brazilskou Facendu s nádechy kakaa i meruněk, poctivou Guatemalu s tóny tropického ovoce, hořce čokoládovou arabiku z Kamerunu i lehce kořeněnou kávu z Malawi.