Máte raději zrnkovou, nebo mletou kávu? Ačkoliv kupovat si zrnkovou kávu a mlít ji až před přípravou ranního šálku je pro mnohé lidi těžko představitelné, jakmile jednou čerstvou kávu ochutnají, naprosto tomuto kouzlu podlehnou. Není nic tak strašného si vyhradit ráno chvíli času na přípravu. A když kávě věnujete péči, zlatem se vám odvděčí. Čerstvě mletá zrna jsou totiž mnohem voňavější a jejich chuťový profil je podstatně bohatší než u káv, které jsou několik měsíců mleté. Jak tedy mlít kávu doma? Jakou hrubost mletí zvolit? A jaký mlýnek vybrat? Nejen na to vám odpoví náš dnešní článek.
Klíčová je hrubost
Pro někoho je káva jenom určitý životabudič, pro jiného celý životní styl. Pokud se o ni alespoň trochu zajímáte, měli byste vědět, že jednotlivé hrubosti mletí zcela zásadně ovlivňují výslednou chuť. A právě hrubost mletí by měla být definována tím, jaký postup přípravy kávy máte nejraději:
- Hrubé mletí je jako stvořené pro cold brew nebo pro frenchpress. Pokud byste třeba pro přípravu populární ledové kávy použili příliš jemné mletí, ve výsledném nápoji by vám mohl vzniknout nepříjemný zákal, který byste museli pomocí filtru odstraňovat. Nehledě na to, že by káva mohla mít nepříjemnou pachuť. Pokud zvolíte hrubost odpovídající zhruba krystalům hrubozrnné soli, bude to ideální
- Střední mletí přichází vhod pro většinu příprav využívajících filtr. Je tak jako stvořené pro dripper, chemex, vakuum pot nebo třeba aeropress. Střední mletí by mělo svým vzhledem připomínat klasický písek. Vzhledem k tomu, že při těchto metodách přípravy není kontakt kávy s vodou příliš dlouhý, umožní střední mletí lépe vyniknout chuťovým vlastnostem.
- Jemné mletí svým vzhledem připomíná moučkový cukr a měli byste ho zvolit v případě, že preferujete kávu z pákového kávovaru, moka konvičky anebo si děláte tradiční tureckou kávu z džezvy. Zvláště na „turka“ je pak důležité zvolit co možná nejjemnější mletí, protože tato káva se vyznačuje vysokou intenzitou a pořádnou porcí kofeinu.
Jak namlít kávu bez mlýnku?
Pokud máte doma balení zrnkové kávy, které jste třeba od někoho dostali a chybí vám mlýnek, nemusíte si zoufat. Kávu totiž s trochou úsilí dokážete namlet buď v běžném hmoždíři, nebo třeba s pomocí klasického stolního či ručního mixéru. Nebo když je opravdu nejhůř, zabalte zrna do ručníku, umístěte na prkénko a začněte do nich bouchat kladívkem nebo jiným pevným předmětem. Je to sice poněkud barbarský způsob, ale stále lepší, než kávu nechat jen tak ležet ve spíži.
Ruční nebo mechanický mlýnek na kávu ale nic nenahradí
Jak jste každopádně asi poznali, vůbec nejlepší je použít klasický mlýnek na kávu. Ten se snadno ovládá a kávu namele doslova během pár vteřin. No a jakmile jednou čerstvě namletou kávu ochutnáte, už nikdy nebudete chtít změnu. Tím spíš, když naše mlýnky na kávu jsou cenově velmi přijatelné – ty nejlevnější jsou k sehnání již od 379 Kč. Mrkněte do našeho eshopu a vyberte ten, který vás zaujal. S žádným neuděláte chybu.
Líbil se vám náš dnešní článek? To nás moc těší. Budeme rádi, když si přečtete i další příspěvky z našeho blogu:
- Hledáte firemní dárek? Naše čerstvá káva zafunguje skvěle!
- Víte, kolik má vaše oblíbená káva kofeinu?
- Uganda: Káva s nádechem hořké čokolády