Koupili jste si nějakou jinou kávu, než na jakou jste zvyklí a máte pocit, že vám zrovna dvakrát nechutná? A nebo naopak zůstáváme věrni stále stejné kávě, ale stejně se nemůžete zbavit pocitu, že chutná nějak hůř než dřív? I to se totiž může stát. V tomto článku se podíváme hned na několik zásadních faktorů, s nimiž chuť kávy můžete dost podstatně zlepšit.
1. Udržujte veškeré vybavení v čistotě
Asi klíčový faktor, se kterým se můžete v mnoha domácnostech setkat, je špatná údržba vybavení. Obecně se dá říct, že čím elementárnější nástroj používáte, tím jednodušší je i jeho údržba. Třeba takový dripper většinou obsahuje jednorázový filtr, který se po použití vyhodí a samotnou keramickou konstrukci tak stačí opláchnout. Pokud ale naopak máte třeba pákový kávovar, je třeba pravidelně dělat odvápnění – a čím tvrdší vodu v domácnosti máte, tím více to bude potřeba. Stejně tak bude pravděpodobně potřeba vyčistit kávovar i od nečistot, což může také chuť výsledného šálku kávy dost ovlivňovat.
2. Používejte správnou vodu
Pokud jste četli náš samostatný článek o kvalitě vody, jistě víte, že je to nesmírně důležitý faktor. A aby taky ne, vždyť koneckonců právě voda tvoří naprostou většinu výsledného šálku. Pokud máte doma příliš tvrdou vodu, ovlivní to nejen výdrž vašeho kávovaru, ale také výslednou chuť připravené kávy. Možná proto není od věci popřemýšlet nad nákupem vody balené, která pro přípravu dražších káv určitě dává smysl.
3. Kontrolujte množství kávy
Pokud vám nově koupená káva tak úplně nechutná, je zkrátka a dobře možné, že jen není chuťově tak výrazná jako ta předešlá, a proto budete muset pozměnit poměr vody a kávy, který používáte. Některé z obecných pouček přitom říkají, že na každý gram kávy by mělo připadat 15 až 18 ml vody. Od tohoto poměru se tedy můžete odrazit a uvidíte, zda to bude vaší kávě vyhovovat.
4. Používejte správnou teplotu vody
Pokud máte například kapslové kávovary, teplotu vody nemusíte příliš řešit. Jestli ale vodu ohříváte zvlášť, je to další z mnoha důležitých faktorů, které je na místě mít podchycené. Metody přípravy využívající filtr totiž mohou mnohdy vyžadovat jen teplotu vody kolem 70 až 80 stupňů. A jakmile na ně použijete vodu vroucí, může se stát, že budou zkrátka a dobře chutnat mnohem hůř. Pokud naopak použijete vodu studenější, nemusí dojít k optimálnímu vylouhování a to se samozřejmě projeví slabou a nevýraznou chutí.
5. Nemáte vhodné mléko
Poslední z důvodů, které mohou chuť kávy ovlivnit, je pro vás relevantní jen v případě, že do kávy přidáváte mléko. I volba mléka totiž není vždycky jednoduchá a pokud například používáte rostlinné alternativy mléka, měli byste si nastudovat, jaké speciální požadavky toto mléko má, protože pokud se k němu budete chovat jako ke klasickému mléku, můžete chuti ublížit. Polotučné či nízkotučné mléko sice mají méně kalorií, ale po chuťové stránce mohou být o něco horší než mléko plnotučné, které bychom doporučovali.
Bonus: Chyba může být i v kávě
V rámci našeho bonusového tipu bychom rádi upozornili na to, že chyba samozřejmě může být i v kávě, protože typicky třeba levná supermarketová káva nemusí být úplně čerstvá a po chuťové stránce tak může dost zaostává za prémiovými produkty. Pokud chcete vsadit na kvalitnější kávu, podívejte se do naší nabídky čerstvých arabik z celého světa v našem eshopu.