Do kávy se dá přidat víceméně ledasco. V některých částech světa je populární ingrediencí třeba vajíčko, máslo nebo sůl. Tou pravděpodobně nejčastější surovinou, která se však do kávy v našich končinách přidává, je však mléko. Jenže ani výběr mléka není tak jednoduchý, jak by se mohlo na první pohled zdát. A nutno podotknout, že k dobré kávě se hodí dobré mléko. Jenže jaké by mělo být? Čerstvé, nebo trvanlivé? A kolik by mělo mít tuku? Na to se podíváme v rámci tohoto článku.
Jaké mléko je do kávy nejlepší?
Pokud naše články čtete pravidelně, možná si vzpomenete, že mléko bylo tématem již mnoha z našich předešlých blogových příspěvků. V nich jsme řešili mimo jiné to, že za nejlepší volbu bývá vždy považováno mléko plnotučné, protože tuk může ovlivňovat nejen chuť mléka jako takového, ale také za krémovou texturu, které mléko získá při šlehání pomocí trysky. A přiznejme si narovinu, mléko se využívá opravdu v celé řadě kávových nápojů od cortada až po latte, takže se rozhodně vyplatí si dát na jeho výběru dostatečně záležet. I když tedy existuje řada různých veganských alternativ mléka (jako například sojové nebo ovesné), jejich vlastnosti jsou od klasického mléka přeci jen odlišné a baristům se tak s nimi může pracovat o něco hůře. Pokud zkrátka a dobře nemáte nějaké etické nebo nutriční důvody, proč se vyhýbat klasickému mléku, je plnotučné kravské mléko nejlepší možnou volbou. Jenže jaké vybrat? A je lepší trvanlivé, nebo čerstvé?
Trvanlivé, nebo čerstvé?
Jestli při návštěvách kaváren také pozorujete, jak kávu připravují, určitě jste si všimli, že mnoho podniků používá naprosto běžné trvanlivé plnotučné mléko, které má pro běžný provoz celou řadu výhod. Je trvanlivější, takže jej můžete bez obav skladovat i mimo lednici. S tím souvisí i fakt, že ho můžete mít nakoupeno do zásoby opravdu hodně, protože vydrží i několik měsíců. Bohužel ale proces sterilace, který trvanlivé mléko podstupuje, může mít nepříznivý vliv jak na chuť, tak i na texturu mléka jako takového. Naproti tomu čerstvé mléko může mít krémovější texturu i plnější chuť, která může souviset s vyšším obsahem tuku. Na druhou stranu však čerstvé mléko zákonitě také obsahuje více živých mikroorganismů, takže může u citlivějších osob vyvolat trávicí obtíže a není možné jej skladovat dlouhodobě. Zároveň je nutné takové mléko brát od spolehlivého dodavatele.
Co si z toho odnést?
Abychom to tedy shrnuli, pokud máte k dispozici například doma čerstvé mléko od nějakého spolehlivého farmáře, je to samozřejmě skvělá volba a pokud nemáte potíže s jeho trávením, určitě ho doporučujeme použít i do kávy. Pokud jde ale o použití v kavárnách, je to samozřejmě nereálné, protože i když pomineme vyšší cenu, stále je velmi náročné na skladování a narozdíl od sterilovaného mléka může vyvolat trávicí obtíže.
Nezapomínejte ani na dobrou kávu
Mléko je samozřejmě důležité, o tom není pochyb. Nezapomínejte ale na to, že bez dobré a čerstvé arabiky kvalitní šálek kávy zkrátka a dobře nepřipravíte. Určitě bychom proto doporučovali sáhnout po některé ze skvělých káv z naší nabídky čerstvých arabik z celého světa. Všechny tyto kávy pro vás pražíme až v naší holešovické pražírně, a proto se můžete spolehnout na čerstvou chuť i intenzivní vůni.