Je káva zdravá? Navzdory tomu, že tuto na první pohled triviální otázku už zodpověděla řada vědeckých studií, tohle téma mezi lidmi stále rezonuje a možná si ani vy nejste jistí, zda svým ranním šálkem kávy děláte tělu dobře, nebo ne. V našem dnešním článku se podíváme na to, jak je to s kávou a zdravím doopravdy.
Káva je zdravá. A bez debat
Ačkoliv různá média o tomto populárním nápoji ráda polemizují, vědecké studie hovoří poměrně jasně. Káva je zdravá – a to v celé řadě souvislostí – třeba jej dávají do spojitosti s nižším rizikem vzniku diabetu, Alzheimerovy choroby a dokonce i deprese. Dokonce to navíc vypadá, že může být i skvělá pro naše kardiovaskulární zdraví a mohli bychom pokračovat dalším výčtem nejrůznějších výhod. Nemá tedy cenu nějak zásadně zpochybňovat toto tvrzení, protože byste museli zpochybnit opravdu velké množství vědeckých výzkumů. Jednu negativní věc je o kávě přesto třeba říct: V některých případech může zvyšovat hladinu cholesterolu, což samozřejmě není úplně žádoucí efekt, protože vyšší hladina cholesterolu může naopak souviset s vyšším rizikem kardiovaskulárních onemocnění a dalšími komplikacemi.
Záleží na způsobu přípravy
Zvýšení hladiny cholesterolu není negativní důsledek kofeinu jako takového, ale některých olejů, které se v kávě zcela přirozeně nacházejí. A jak se dají tyto oleje odstranit? Překvapivě velmi jednoduše a záleží z opravdu velké části na tom, jak si svůj šálek kávy připravujete. I zde můžeme vyzdvihnout konkrétní studii, která přišla na to, že turecká káva, která se připravuje v džezvě, má nejvyšší hladinu těchto tzv. diterpenů, které s cholesterolem souvisí. Uprostřed tohoto spektra se nacházelo klasické espresso z pákového kávovaru a nejmenší množství bylo možné detekovat v překapávané kávě, která se připravuje pomocí filtru. A právě filtr hraje dost možná klíčovou roli v tom, zda káva bude či nebude zvyšovat hladinu cholesterolu. Koneckonců tuto myšlenku potvrdila i rozsáhlá studie, která zahrnovala více než půl milionu obyvatel Norska, které monitorovala téměř 20 let. Výsledkem tohoto výzkumu bylo, že nejnižší úmrtnost v důsledku kardiovaskulárních onemocnění zaznamenala skupina lidí, kteří pili jeden až čtyři šálky filtrované kávy denně. Na druhou stranu je nutné dodat, že stále je zapotřebí více studií, které tuto problematiku potvrdí.
Nakupte si čerstvou kávu na filtr i na espresso
Tak co, donutí vás výsledky tohoto výzkumu změnit metodu přípravy kávy? Měli byste mít na paměti, že káva je sama o sobě zdrojem mnoha antioxidantů a dalších zajímavých látek, u nichž vědecké studie potvrzují celou řadu benefitů. Na druhou stranu pokud máte problémy s vysokým cholesterolem, možná není od věci přejít spíše na filtrovanou kávu, kterou už dnes najdete v celé řadě kaváren. Ať už se ale rozhodnete pro kterýkoliv z možných způsobu přípravy, rozhodně není od věci prozkoumat naší nabídku čerstvé kávy z celého světa a vybrat si tu, která vás zaujme. Právě čerstvost totiž hraje dost zásadní roli v tom, jak bude káva chutnat. Zatímco v regálech některých supermarketů může káva trávit dlouhé týdny až měsíce, my se snažíme zelená zrna pražit v naší holešovické pražírně co možná nejkratší chvíli před odesláním k vám. tvrdit, že rozdíl je zřejmý. Vyzkoušejte a přesvědčte se sami. A troufáme si tvrdit, že rozdíl pozná snad každý.