Asi pro vás není novinkou, že káva má svůj původ v Etiopii, kde se pěstuje již od 9. století. Věděli jste ale, že základy přípravy tohoto lahodného a pro mnohé nepostradatelného nápoje položili právě v Jemenu? A vzhledem k tomu, že mají po staletí zkušenosti nejen s konzumací, ale také s pěstováním, stojí tamní káva opravdu za to. I když jste o Jemenu s největší pravděpodobností v souvislosti s kávou nikdy neslyšeli, po přečtení tohoto článku ji prostě budete muset vyzkoušet.
Něco málo z historie kávy v Jemenu
Historie kávy v Jemenu se datuje zhruba do roku 1450, kdy tamní islámští Súfi přinesli první kávová zrna, která používali, aby při dlouhých nočních modlitbách nebyli unavení. Zajímavé je, že jejich způsob konzumace zrn se příliš nelišil od toho dnešního – zrna samozřejmě pražili a po louhování ve vroucí vodě nápoj přelévali do hrníčků, z nichž je pili. Každopádně hned s vysázením prvních kávových zrn se ukázalo, že Jemen je pro tuto rostlinu jako stvořený a již o 200 let později byl Port of Al Mokha, významný přístav, z něhož se káva již počátkem 18. století vyvážela opravdu do celého světa. Není tedy divu, že v průběhu historie byla pro Jemen káva majoritní exportní plodinou, která udržovala státní kasu plnou. A i když dnes Jemen rozhodně není nějakým obřím exportérem (podle dostupných zdrojů je to zhruba 18 000 tun), stále produkuje nesmírně kvalitní prémiovou kávu.
Jak se káva v Jemenu pěstuje?
Jemenu suverénně dominují malí pěstitelé, kteří hospodaří na plantážích o rozloze od čtvrt do jednoho hektaru a mají tedy jen pár kávovníků. I před velmi malou rozlohu ale mají kávu v krvi – je velmi časté, že pěstování kávy je jakýmsi rodinných klenotem, který se předává z generace na generaci po desítky a stovky let. Většina pěstitelů kávu samozřejmě vzhledem k absenci jakékoliv techniky sbírá ručně a následné zpracování probíhá většinou suchou metodou, kdy jsou kávová zrna sušena pomocí slunečních paprsků na střechách domů.
Na jakou chuť se můžete těšit?
Káva z Jemenu je odborníky oceňována především pro velmi komplexní a plné tělo, ve kterém si každý konzument může najít to své. Ze všeho nejdříve vystupují na povrch lehce zemité tóny koření v čele s kardamonem a skořicí, ale později se k nim připojují jemné tóny citrusů a sušeného ovoce, které na závěr přechází ve velmi hluboké tóny čokolády, oříšků i červeného vína. Právě čokoláda zůstává v ústech ještě několik chvil po dopití. Vzhledem ke komplexnímu, ale zato velmi výraznému tělu, se káva z Jemenu skvěle hodí pro začínající kávové degustátory, kteří chtějí své chuťové pohárky naučit rozpoznávat jednotlivé tóny.
Jakou vybrat? A jak si ji připravit?
Káva z Jemenu je dobrá na všechny způsoby, ačkoliv nám se osvědčil primárně filtr. Doporučit tedy můžeme třeba dripper, chemex nebo aeropress, ale ať ji připravíte jakkoliv, bude chutnat prostě a jednoduše skvěle. A co je možná vůbec nejlepší – rozhodně ji nezkazí lžička cukru ani pár kapek smetany či mléka. Dokonce se čas od času můžete setkat i s doporučením přidat do ní kousek zázvoru.
A jakou vybrat? No to je přece jasné, naši arabiku z Jemenu. Kromě toho, že dovážíme jen tu nejkvalitnější arabiku, ji pro vás také pražíme až co možná nejkratší dobu před dodáním a vy se díky tomu můžete spolehnout, že šálek doma připravené kávy bude chutnat zrovna tak, jak by chutnal někde v kavárně uprostřed San'á, hlavního města Jemenu. Ať už preferujete jakýkoliv druh kávy, s touto arabikou neuděláte chybu.