Jak káva ovlivňuje vaše zuby? A jak ji pít šetrně?

Káva je pro mnoho z nás nedílnou součástí každého dne. A i když má bezpochyby obrovské množství zdravotních benefitů, o nichž jsme se zmiňovali například v jednom z našich předchozích článků, její pití může být spojeno i s určitými negativy. Jedním z těch nejznámějších je také nepříjemné žloutnutí zubů, tvorba zubního plaku i nežádoucích skvrn. Dá se tomu ale bránit? A proč se to vůbec děje? Na to se zaměříme v tomto článku. 

Proč káva není dobrá pro zuby? 

Pokud kávu pijete pravidelně, určitě jste si všimli, že po dopití kávy obvykle může poněkud nepříjemně zapáchat z úst – to je naprosto běžné a o způsobech, jak tento nepříjemný zápach eliminovat jsme také psali v samostatném článku na našem blogu. Kromě toho však pravidelné pití kávy může způsobovat již zmíněné žloutnutí zubů, tvorbu zubního plaku i nejrůznějších skvrn. Proč? Na vině jsou některé z látek přirozeně se vyskytujících v kávě – zejména pak třísloviny a taniny. Tyto látky jsou zodpovědné za typickou hořce svíravou chuť a samozřejmě je nenajdeme jenom v kávě, ale také ve víně nebo čaji. Zmíněné složky pak mohou lehce narušit pH našich úst, což vede k vyššímu výskytu bakterií. Ten je pak zodpovědný jak za zápach z úst, tak i za zmíněné skvrny. 

káva a zuby 1-min

Dá se s tím něco dělat? 

Ačkoliv káva má nepřeberné množství benefitů, vzniku zubního plaku a tedy i žloutnutí zubů se nejspíš vyhnout nedokážete. Leda byste snad kávu, čaj a víno přestali pít, což je pro mnoho lidí přímo děsivá představa. Můžete se však pokusit minimalizovat škody, které káva napáchá. A v tomto případě je to jednoduché – stačí totiž bezprostředně po dopití vašeho šálku oblíbeného nápoje důkladně vypláchnout ústa vodou. Ačkoliv zuby zežloutnou stejně, bude tento proces pomalejší a zároveň vám po dopití kávy ani nebude tolik zapáchat z úst. Když tak příště dostanete vodu ke kávě, nezapomeňte si jí trochu dopřát také po dopití kávy. Teoreticky by pomohlo také minimalizovat kontakt kávy s vašimi zuby (například při pití brčkem), ovšem to je v případě teplé kávy samozřejmě nereálné a krajně nepohodlné. 

Důležitá je také prevence 

Samozřejmě, že v předcházení žlutým zubům hraje nesmírně důležitou roli také prevence a správná péče o ústní dutinu. Proto je důležité čištění zubů alespoň dvakrát denně a pokud na to máte čas, teoreticky není špatný nápad si zuby vyčistit též po dopití kávy. V praxi to ale samozřejmě může být velmi obtížné. Pokud vás žluté zuby tedy trápí, můžete přemýšlet nad návštěvou dentální hygieny a nebo nad domácím bělením zubů, které v některých situacích také může pomoci tento estetický problém vyřešit. 

káva a zuby 2-min

Ať káva stojí za to 

I když se žlutým zubům při pravidelném pití kávy dost pravděpodobně nevyhnete, neznamená to, že byste se měli snažit tento oblíbený nápoj ze svého života úplně vyřadit. Přeci jen má káva spoustu různých benefitů a navíc skvěle chutná. Tím spíš když vyberete takovou, která opravdu stojí za to. Co třeba některou z našich fantastických čerstvých káv z celého světa? V naší nabídce najdete desítky různých arabik s velmi různorodými chuťovými profily, takže si troufáme tvrdit, že na své si přijde snad každý.