O Indii se v posledních letech mluví v mnoha kontextech. Jedná se o supervelmoc disponující jadernými zbraněmi, kosmickým programem, rapidně se rozvíjející ekonomikou a… kávou! Ačkoliv není zdaleka nejdůležitější plodinou této oblasti, je velmi specifická nejen svojí chutí, ale i pěstováním a následným zpracováním zrn. A právě tomu jí se proto budeme věnovat v dnešním článku.
Kde se káva v Indii vzala?
Pokud čtete naše články pravidelně, jistě víte, že káva má svůj původ v Etiopii, odkud se poté rozšířila na arabský poloostrov. Příběh toho, jak se dostala do Indie je pak o něco úsměvnější. Muslimský súfi Baba Budan se na počátku 16. století vydal na pouť z Indie do Mekky a ukradl odtud 7 zelených kávových zrn, které odnesl ukryté ve svém plnovousu. Vysadil je na území dnes pojmenovaném jako Baba Budan Giri (Giri znamená kopec). Právě tam byla v roce 1840 založena první plantáž a velmi rychle se odtud trend pěstování kávy, které se v Indii samozřejmě dařilo, rozšířil i do dalších oblastí. Dnes v Indii pěstuje kávu přibližně čtvrt milionu pěstitelů, zhruba 90% z nich představují malí farmáři disponující plantáží do velikosti 4 hektarů.
V čem je indická káva netypická?
Nejvíce atypickou věcí pro indickou kávu je metoda tzv. monzunování (v originále monsooning). Dříve byl totiž jen jeden způsob, jak kávu dopravit z arabského poloostrova do Indie - a sice na lodi. Přitom se ale nepodařilo ochránit kávu před vlhkostí, což lehce pozměnilo její chuť i aroma. Takto upravená káva se v Indii stala velmi populární a proto se monzuning v pozměněné podobě používá dodnes. Zelená kávová zrna se nikam nepřeváží, ale vystavují se na několik týdnů působení monzunových větrů, pro které je také charakteristická větší vlhkost a větší množství srážek, tudíž se aroma i chuť pozmění obdobným způsobem jako při přepravě lodí.
Jak indická káva chutná?
V případě chuti extrémně záleží na způsobu zpracování - ne každá káva se samozřejmě zpracovává monzunováním, někteří producenti preferují spíše suchou metodu, jiní mokrou. Monzunová káva, jakou najdete i v naší nabídce, ale disponuje lehkým květinovým aroma, objevují se zde chuťové tóny oříšků, vanilky i lesního ovoce. Nemonzunová káva pak nemá tak jemnou chuť a celé spektrum různých tónů zde nahradí pouze poměrně intenzivní čokoláda. Tato káva je vhodná pro všechny druhy přípravy kávy - ať už preferujete filtr, frenchpress, nebo třeba kávovar.
Jakou doporučujeme vybrat?
U kávy z Indie máte záruku vysoké kvality, samotný export kontroluje Indická komise pro kávu. Aby ale chuť vynikla, musí být káva čerstvá. Proto doporučujeme zvolit kávu z naší nabídky. Jedná se o arabiku značky Latino Café a pražíme ji až v České republice a co nejkratší dobu před odesláním. Jedině tak totiž zůstanou zachovány všechny pozitivní vlastnosti a vy si budete moci tento nevšední zážitek vychutnat plnými doušky.