Pokud pijete kávu pravidelně, možná si bez ní už své ráno, tak jako my, vůbec nedokážete představit. Pro mnoho lidí je právě ranní káva naprosto nedílnou součástí snídaně a někteří lidé dokonce vůbec nesnídají, dokud si nepřipraví pořádně silný šálek kávy. Není to ale náhodou problém? Můžete pít kávu na lačno, nebo to představuje nějaké zdravotní riziko? Na to se podíváme v tomto článku.
Káva na lačno a problémy s trávením
Asi nejčastějším argumentem, který mnoho lidí používá pro odrazení od pití kávy nalačno, je možnost, že káva na prázdný žaludek může způsobovat problémy s trávením a případně také pálení žáhy. Provedené vědecké studie přitom ukazují, že káva sice může stimulovat produkci žaludečních kyselin, ale o pálení žáhy po kávě u běžných jedinců zatím přesvědčivé důkazy chybí. Může se to skutečně dít u osob, kteří mají nějaké chronické onemocnění (například gastroezofageální reflux) nebo u osob extrémně citlivých na kofein, ovšem v jejich případě stojí za zvážení už to, zda kávu vůbec konzumovat.
Má káva jiná negativa?
Vyjma výše uvedený vztah kávy a problémů s trávením, kterého se zdraví jedinci nemusí upřímně řečeno příliš bát, existují i články, které mluví o potenciálně problematickém vztahu mezi kofeinem a stresovým hormonem kortizolem v ranních hodinách. Za ideální čas na kávu proto bývá považováno, jak jsme ostatně rozebírali v našem samostatném článku, časové okno zhruba mezi devátou a jedenáctou hodinou dopolední. Ostatní negativa kofeinu jsou pak spjatá primárně s jeho nadměrnou konzumací. Pokud najednou vypijete více kávy, než kolik je zdrávo, může se dostavit celá řada nežádoucích účinků zahrnujících například bolest hlavy, úzkost, neklid, ale třeba i nepříjemný tlukot srdce. Jestli vás zajímá, kolik kofeinu obsahují jednotlivé druhy kávy a kolik jich za den můžete vypít, doporučujeme se podívat na náš samostatný článek zaměřený na toto téma.
Nejlepší je řídit se vlastním pocitem
Jak jsme v tomto článku již naznačili, vědecké studie docházejí k odlišným závěrům a zatím na toto téma nebyl proveden dostatek výzkumů, takže není možné s jistotou zastávat jediné stanovisko. I s ohledem na to bychom proto doporučovali řídit se primárně vaším pocitem. My jsme si zvykli na první šálek kávy až ve zmíněném okně mezi 9 a 11 hodinou a nemůžeme si to vynachválit, ovšem řada lidí pije kávu celý život bezprostředně po probuzení a nikdy s tím neměli žádné zdravotní problémy. Doporučujeme proto vyzkoušet různé možnosti a zůstat u té, která vám bude nejvíce vyhovovat a která bude v souladu s vašimi časovými možnostmi.
Pokud chcete kávu za každou cenu pít ráno a máte pocit, že jste na kofein možná až příliš citliví, určitě doporučujeme sáhnout po naší Kolumbii bez kofeinu, která je po chuťové stránce k nerozeznání od klasické kávy, ale obsahuje jen zbytkové množství kofeinu. Těm, kteří kromě skvělé chuti očekávají od kávy také stimulační účinky, určitě doporučujeme sáhnout po některé ze sedmi desítek čerstvých káv z celého světa, které pro vás pražíme až v naší holešovické pražírně. Pro ty z vás, kteří pak chtějí vyzkoušet raritní kávy z velmi žádaných lokalit, doporučujeme naši kávovou sekci Premium-Exklusiv, kam dáváme ty nejzajímavější kávy, na které narazíme.