Káva v těhotenství: Je možné ji pít? Nebo je lepší se jí vyhnout?

Představit si svá rána bez šálku oblíbené kávy, není úplně jednoduché. Naštěstí nespočet různých vědeckých studií ukazuje na mnohé zdravotní benefity spjaté s pravidelným pitím kávy, a tak k tomu za normálních okolností není úplně důvod. Jenže co dělat v těhotenství nebo při kojení? Je možné pokračovat v pití kávy bez žádné změny, a nebo je lepší tenhle oblíbený nápoj vyřadit? Na to se podíváme v rámci tohoto článku. 

Jak je to s kofeinem v kávě?

Jestli naše články čtete pravidelně, dost možná víte, že jednou z klíčových látek obsažených v kávě je kofein. Ten má řadu zajímavých účinků a mimo jiné je schopný stimulovat naši nervovou soustavu, čímž oddaluje únavu. Když však kávy vypijete hodně, hrozí předávkování kofeinem spjaté s pocity neklidu, únavou, třesem či migrénami. A jak jsme zmiňovali v jednom z dřívějších článků, vědecké studie se shodují, že příjem kofeinu je pro většinu lidí bezpečný až do dávky 400 mg, která odpovídá zhruba 5 šálkům espressa. 

káva v těhotenství 1-min

Jenže jak je to v těhotenství? 

Těhotenství přináší do života ženy celou řadu změn a ty se bohužel týkají i kávy. Hodí se podotknout, že provedené studie ukazují, že kofein vydrží v těle těhotných žen až 1,5 – 3,5krát déle a také vstupuje do těla dítěte, které si s ním však nedokáže efektivně poradit. Některé výzkumy proto ukazují, že příjem kofeinu nad 200 mg může vést k nižší porodní váze dítěte, předčasnému porodu nebo dokonce i potratu. Zatímco některé oficiální instituce doporučují nepřekračovat zmíněnou hranici dvou set miligramů, jiné doporučují kofein vynechat úplně. Ideální je proto konzultovat situaci s vaším lékařem, který samozřejmě doporučí ideální postup. Jasné ale je, že s kofeinem byste to v těhotenství ani při kojení rozhodně neměly přehánět. 

Co dalšího je třeba omezit? 

Kofein samozřejmě není jenom v kávě, ale obsahují ho také černé nebo zelené čaje, yerba maté, kakao (a tedy i čokoláda) nebo i některé z běžně dostupných slazených nápojů jako třeba kolové limonády. Dobrou volbou není ani čaj matcha, který rovněž pochází z lístků čajovníku, a proto také obsahuje kofein. Asi není třeba vůbec zmiňovat, že energetickým nápojům je nejlepší se vyhnout úplně, protože ty mohou obsahovat opravdu vysoké množství tohoto stimulantu. Zkrátka a dobře je třeba se mít na pozoru a ohlídat si příjem kofeinu ze všech zdrojů. Těhotenství je přece jen obdobím, ve kterém nechcete nic riskovat. 

káva v těhotenství 2-min

Existují nějaké alternativy? 

Samozřejmě chápeme, že vzdát se kávy není vůbec lehké. Je to ale do značné míry o zvyku a jakmile vydržíte prvních pár dní, dost možná vám kofein ani chybět nebude. Na druhou stranu v dnešní době již existuje nepřeberné množství možností, takže nemusíte kávu úplně vyřazovat. Skvělou alternativou je například naše Kolumbie bez kofeinu, kterou vyrábíme přímo z kolumbijské arabiky, a proto si troufáme tvrdit, že ve výsledku ani nepoznáte žádný chuťový rozdíl. Pochutnáte si a můžete být naprosto v klidu, protože bezkofeinové kávy obsahují skutečně jen zanedbatelné množství kofeinu – některé zdroje uvádí například 2 mg tohoto stimulantu na šálek kávy. Stejně tak ovšem existují i nejrůznější bezkofeinové čaje, takže možností máte opravdu mnoho a chutě svých oblíbených nápojů si tak ani v těhotenství nemusíte nutně odpouštět.