Káva může mít celou řadu podob. Někdo si rád dopřává intenzivní espresso o malém objemu, někomu vyhovuje spíše vyvážený a jemný filtr. Někdo do kávy přidává mléko, někdo si ji nedovede představit bez cukru. Existují ale i lidé, kteří s kávou experimentují více – například je možné do kávy přidat třeba máslo, o čemž jsme psali v samostatném článku. S kávou toho jde ale vymyslet opravdu hodně. Nevěříte? Možná změníte názor po přečtení tohoto článku, ve kterém se zaměříme na kávovou omáčku, kterou můžete použít třeba ke steakům nebo k jakémukoliv grilovanému masu.
Proč tomu dát šanci?
Pokud patříte mezi konzervativnější strávníky, možná si říkáte, že není důvod se do takové omáčky pouštět a že to vlastně nemůže být ani dobré. Když však použijete ingredience ve správném poměru, nemusíte se bát, že by omáčka byla přehnaně kávová – namísto toho dostanete velmi příjemnou a silnou chuť, ve které káva pouze přidává zajímavé chuťové nuance, ale není nijak rušivá. Podobným způsobem můžete kávu použít i do celé řady dalších receptů od klasických dezertů či kávového cukroví až po nejrůznější dresinky a marinády. Teď už ale zpátky k hlavnímu tématu tohoto článku, kterým je zmiňovaná omáčka.
Jak kávovou omáčku udělat?
Příprava kávové omáčky je naprosto jednoduchá a skvělé na ní je to, že existuje obrovské množství různých modifikací, kterými si ji můžete upravit přesně podle svých preferencí. Nám se osvědčilo použít poloviční porci espressa (asi 20 ml), smíchat ji v hrnci se silným hovězím bujónem, trochou másla a hovězím tukem. Tyto ingredience stačí dohromady rozpustit a lehce povařit, eventuelně si je můžete dochutit například solí, čerstvě mletým pepřem, špetkou chilli nebo jakýmkoliv jiným kořením, které máte rádi. V některých modifikacích tohoto základního receptů pak můžete narazit rovněž na doporučení použít pár kapek bourbonu spolu s worcesterovou omáčkou. Jinde pro změnu doporučují trošku nastrouhané pomerančové kůry, která dodá velmi příjemnou vůni celé omáčce. Vašim preferencím se v tomto směru zkrátka a dobře meze nekladou. Určitě bychom však doporučovali zůstat u základu z bujonu, kávy a tuku. Zbytek už může být víceméně na vás.
Jakou kávu doporučujeme vybrat?
Jelikož kávy se v receptu nepoužívá až tak mnoho, je určitě dobré vybrat správná zrna a také je připravit tak, aby omáčka nebyla zbytečně mdlá a nevýrazná. Nejlepší je samozřejmě espresso, ovšem ne každý má doma pákový nebo automatický kávovar, a proto se určitě hodí zmínit, že na tyto recepty je skvělá také moka konvička, která stojí výrazně méně a připraví podobně intenzivní kávu o relativně malém objemu. Naše moka konvičky Venezia jsou pak designově vyladěné a navíc mají dlouhou životnost a snadnou údržbu. A jakou kávu vlastně na tento recept vybrat? Přece takovou, na které si pochutnáte i při každodenním pití. Jedině z dobré kávy totiž mohou vzniknout dobré recepty. Pokud už svého favorita máte, určitě bychom mu zůstali věrní i do nejrůznějších receptů. Jestli jste ale ještě skvělou kávu nenašli, určitě doporučujeme zavítat do naší nabídky čerstvých káv, kde najdete desítky různých produktů z celého světa. Na vaření, stejně tak jako na každodenní popíjení, se skvěle hodí například vynikající arabika z Dominikánské republiky.