Kávové mýty: Vyvracíme největší omyly o kávě

Káva patří mezi celosvětově nejhojněji konzumované nápoje – samozřejmě hned po vodě. Ruku v ruce s její popularitou jdou ovšem také nejrůznější výmysly, mýty a omyly, které se hojně rozšířili a kterým mnoho lidí skutečně bezmezně věří. Jak přitom dokládají mnohé vědecké studie, ve skutečnosti je káva pro naše zdraví v řadě aspektů prospěšná. V rámci tohoto článku jsme se proto rozhodli ty největší kávové mýty vyvrátit a uvést na pravou míru. 

1. mýtus: Káva způsobuje dehydrataci

Tento mýtus je tak rozšířený, že jsme ho detailně probírali také v rámci celého samostatného článku. A ve skutečnosti asi není tak těžké přijít na to, odkud se bere – mnoho lidí si zkrátka a dobře všimlo, že po vypití oblíbeného šálku kávy musí chodit častěji na toaletu. To ovšem neznamená, že kofein (a potažmo tedy káva) způsobuje dehydrataci, protože stále z těla neodejde tolik tekutin, kolik jich z kávy přijmete. Takže to naopak vypadá, že rozumný příjem kofeinu může být vlastně dobrým doplňkem běžného pitného režimu, jehož základ by měly samozřejmě tvořit nealkoholické a ideálně též neslazené nápoje. 

kávové mýty 1-min

2. mýtus: Káva pomůže zhubnout

Stejně tak, jako se rozšířila celá řada mýtů a polopravd vrhajících na kávu špatné světlo, si ji bohužel někteří lidé také do značné míry idealizují. Tak například si část lidí myslí, že jim káva pomůže zhubnout. Ve skutečnosti se tyhle účinky sice mohou objevit, ale jsou zpravidla velmi krátkodobé a budou trvat jen do doby, než si na fungování kofeinu zvyknete. A co si budeme nalhávat, většina z nás kávu pije každý den, a tedy se jich tento efekt tak úplně netýká. 

3. mýtus: Káva způsobuje závislost

Tento mýtus je lehce problematický, protože řada lidí si skutečně nedokáže představit svůj den bez šálku kvalitní kávy. A když jej nemají pár dní, začnou být trochu nervózní. Na druhou stranu tento efekt by měl trvat opravdu jen dva až tři dny. Je to proto, že aby mohla být nějaká substance považována za návykovou, musí aktivovat centrum odměny v mozku, což dělají například drogy jako kokain nebo morfin. To ale kofein nedělá, byť doopravdy lehce zvyšuje dopaminovou signalizaci. Dá se tak říct, že na kofein si skutečně můžete zvyknout, ale závislost na něm rozhodně není tak silná jako na jiných látkách včetně třeba nikotinu. V anglické literatuře se proto dočtete, že na něm vzniká dependence, ale nikoliv addiction, byť v češtině mezi těmito slovy není významový rozdíl. 

4. mýtus: Káva obsahuje řadu nutrientů

Dalším mýtem, který kávu vykresluje relativně pozitivně, je fakt, že obsahuje celou řadu nutrientů. A pokud vás zajímá pouze to, jestli nějaké prospěšné látky obsahuje, máme pro vás dobrou zprávu. To je totiž skutečně pravda. Problém je v tom, že těchto látek je pouze zanedbatelné množství a doplňovat vitamíny a minerály z kávy je podobně špatný nápad, jako je doplňovat třeba z piva. Abyste přijali nějaké významné množství těchto látek, museli byste pít kávu po litrech. 

5. mýtus: Káva pomůže vystřízlivět

Posledním mýtem, který stojí za to vyvrátit, je často opakovaná věta, že káva vám pomůže vystřízlivět. To totiž nemá žádný reálný základ. Mnoho lidí však může mít po náročné noci pocit, že je šálek dobré kávy postaví na nohy – to ovšem neznamená, že by se nějak změnila jejich hladina alkoholu v těle. 

kávové mýty 2-min

Stále ji stojí za to pít

Ačkoliv káva není úplně zázračný nápoj, stále to neznamená, že by nestálo za to ji pít. Právě naopak, nabízí přece skvělou chuť a stále na ní je co objevovat. Podívejte se do naší nabídky čerstvých káv a přesvědčte se o tom sami.