Mnozí z nás berou pití kávy jako svůj rituál, který jim pomůže s nastartováním těla hned po ránu a bez šálku kávy si nedokáží představit den. Kofein, stimulant obsažený v kávě, dokáže tělo příjemně nabudit, a tak se můžete cítit i po probdělé noci mnohem lépe. Ačkoliv káva v mnoha ohledech našemu zdraví prospívá, ne ve všech případech bychom ji měli popíjet. Kdy si tedy dát na pití kávy pozor? To se dozvíte v tomto článku.
Pokud si ji dopřáváte nalačno
Před vypitím ranního šálku kávy bychom se měli rozhodně najíst. Káva totiž stimuluje žaludek a zvyšuje produkci žaludečních šťáv. Není tedy od věci, když se v žaludku smíchá se snídaní. Celý proces trávení bude pomalejší a vaše ráno klidnější. Nehledě na to, že ne každému dělá káva na lačný žaludek úplně dobře.
Pokud jste právě vstali
Slyšeli jste někdy o kortizolu? Jedná se o stresový hormon, jehož hladina je v našem těle nejvyšší právě v ranních hodinách, zejména dvě hodiny po probuzení. Přibližně 75% denního výdeje je ho vyloučeno mezi čtvrtou a desátou hodinou ranní, z čehož plyne, že je nejlepší dát si šálek kávy až nějaký ten čas po probuzení.
Když už jste kávy pro dnešek vypili dost
S množstvím kávy by se to nemělo přehánět. Evropský úřad pro bezpečnost potravin udává jako doporučenou denní dávku pro zdravého dospělého člověka 400 mg kofeinu. Důležité je brát v potaz, že bude mít jiný obsah kofeinu latte a třeba espresso. Musíte si tedy spočítat, kolik vaší oblíbené kávy můžete vlastně vypít. Kolik kofeinu má v sobě vaše oblíbená káva se dozvíte v tomto článku, který jsme pro vás napsali.
Pokud jste těhotná nebo kojíte
Těhotné ženy by si měly doporučenou dávku kofeinu obzvláště hlídat. Překročená hranice počtu vypitých káv má negativní vliv na správný vývoj a růst dítěte a mohlo by dojít k poškození plodu či potratu. S kávou by se to nemělo přehánět ani během kojení. Přílišná konzumace kávy by se mohla projevit nespavostí a neklidem dítěte. Doporučená dávka kofeinu pro těhotné ženy se udává okolo 200 mg.
Když se necítíte psychicky dobře
Protože má kofein povzbuzující účinky, nedoporučujeme vám pít kávu, pokud trpíte úzkostnými stavy. Stimulant ovlivňuje také náš nervový systém. Je tedy zřejmé, že by psychické problém mohl ještě zhoršit. Každé tělo ho ale vnímá trochu jinak. Pokud kávu nadevše milujete, dělá vám radost a cítíte se po ní dobře, není důvod, proč byste si ji měli odpírat.
Když se za chvíli chystáte spát
Tento bod je tu spíše pro připomenutí. Informaci, že by se káva neměla popíjet těsně před spaním, slyšel asi každý. Večer chceme tělo spíše uklidnit než povzbudit. A proto bychom neměli pít kávu s kofeinem těsně před spaním. Mohl by totiž narušit kvalitu vašeho spánku, nebo byste mohli mít potíže s usínáním. Kolik hodin před spaním si tedy můžeme kávu ještě dopřát? Odborníci doporučují jít spát až po šesti hodinách od vypití posledního šálku kávy. Každý z nás je však jiný. Někomu káva před spaním nedělá problém, někdo si ji musí dávat už dopoledne. Nejlepší je tedy vypozorovat na sobě, jak to máte zrovna vy.
Pokud se kávy nechcete vzdát ani ve večerních hodinách, skvělou variantou je bezkofeinová káva, kterou pořídíte na našem e-shopu. A pokud byste chtěli klasiku s kofeinem, vybírat můžete z nepřeberného množství druhů káv ze všech koutů světa. Co třeba káva z Austrálie, Indonésie, nebo třeba Salvádoru? U nás si vybere opravdu každý.