Pojmy jako klimatická změna nebo dokonce klimatická krize jsou něčím, s čím se mnoho z nás potkává ve zprávách nebo novinových článcích skoro každý den. A ať už máte na tuto problematiku názor jakýkoliv, jasné je, že se potenciálně dotýká všech aspektů našeho života a mimo jiné může v budoucnu dost zásadně ovlivnit také produkci kávy. V tomto článku tak určitě není od věci se podívat na to, jaké klima vlastně káva potřebuje a jakým způsobem se to může v budoucnu změnit.
Jaké klima je pro kávovník ideální?
Rostliny kávovníku mají poměrně specifické nároky, kvůli kterým je jejich pěstování geograficky značně omezeno. Tak například preferují vybalancované klima bez jakýchkoliv extrémních výkyvů, ideálně s teplotami jen někde mezi 18 a 25 stupni Celsia, ale zato by měly mít i dostatek slunečního záření, pravidelný přísun vody a také kvalitní půdu s vysokým obsahem minerálních látek. To ovšem platí zejména pro arabiku, robusta, jak ostatně sám název napovídá, představuje poněkud robustnější odrůdu, která je na případné výchylky mnohem méně citlivá. Vydrží o něco vyšší teploty, vlhkost i srážky.
I když je samozřejmě obtížné predikovat, jakým směrem se naše společnost v budoucnu vydá, některé z provedených výzkumů ukázaly, že nejméně 60 % volně rostoucích druhů kávy hrozí v budoucnu vyhynutí, což rozhodně není příjemná zpráva. Se změnou teplot se navíc mění regiony, ve kterých se káva může pěstovat a zatímco dnes je pěstování kávy primárně otázkou tzv. kávového pásu (tedy oblasti mezi obratníky raka a kozoroha), za pár let to celé může být úplně jinak. To ovšem bude znamenat, že velká část států teď závislých na exportu kávy bude muset najít jiný pilíř národního průmyslu a naopak země, z kterých doteď nebylo možné kávu pěstovat, budou pravděpodobně potřebovat vytvořit vhodné podmínky pro pěstitele. A to je třeba dodat, že vlastně nikdo nedokáže s jistotou říct, jak to ovlivní kávový průmysl. Nové lokality pro pěstování mohou být stejně dobré jako ty předešlé, ale mohou být také lepší nebo horší, což by třeba trh s velmi kvalitní kávou mohlo dost zásadně narušit. Minimálně na pár let, než by se noví pěstitelé naučili s arabikou a robustou náležitě pracovat.
Zároveň s tím se hodí dodat, že změna klimatu směrem k vyšším teplotám, ale třeba také pravidelnějším srážkám, může vytvářet ideální podhoubí pro celou řadu škůdců, kteří kávovník rádi napadají, což může dost zásadně ovlivňovat výnosnost už existujících kávových farem. A to nehledě na fakt, že měnící se klima ovlivňuje i dozrávání kávových třešní a časté nebo naopak nedostatečné srážky mohou dost zásadně ovlivnit výslednou chuť kávy.
Podle některých zdrojů se v poslední době stále více pěstitelů uchyluje k zakládání kávových plantáží uvnitř původních lesů, díky čemuž mohou diverzifikovat své portfolio plodin, ale zároveň listy banánovníků, grepovníků nebo jiných stromů mohou poskytovat více stínu, zadržovat více vody v kořenech a ovlivňovat stav půdy.
Je tak velmi těžké nějakým způsobem předvídat, co se s kávovým průmyslem za několik dalších let stane. Reálné je, že se v mnohých regionech najde způsob, jak v pěstování kávy pokračovat díky nové technice i odlišným způsobům pěstování, ale stejně tak je možné, že se kávový průmysl dost zásadně změní. Prozkoumejte proto naši nabídku arabik z celého světa, kde najdete i takové zástupce, kteří už za pár let nemusí být vůbec dostupní.