Jistě jste se už někdy setkali s tím, že kofein působí na každého člověka jinak. Jasné je to třeba v situacích, kdy nějaká vaše návštěva odmítne šálek odpolední kávy se slovy, že by večer nedokázali usnout. Přemýšleli jste ale někdy nad tím, čím to je vlastně způsobené, že káva působí na každého jinak? V tomto článku vám některé z možných důvodů představíme.
Jak káva vlastně ovlivňuje spánek?
Určitě jste už někdy slyšeli o tom, že káva je stimulant. A coby stimulant má samozřejmě vliv na náš centrální nervový systém, protože oddaluje únavu a zvyšuje bdělost organismu. To je v průběhu dne sice vítaný benefit, ale jakmile se nachýlý večer a člověk chce spát, může to být spíše na obtíž. Tím spíš, když poločas rozpadu kofeinu jsou v průměru až 4 hodiny, což znamená, že za tuto dobu budete mít v těle ještě stále polovinu přijatého množství kofeinu. Je tedy dost dobře možné, že citlivějším jedincům může opravdu klidně i odpolední káva způsobovat problémy s usínáním o několik hodin později.
Proč každý reaguje jinak?
Důvodů, proč každý reaguje na kofein úplně jinak, může být celá řada. Pojďme se podívat na 3 z nich:
Rozdílná genetika
Prvním z důvodů, které rozhodně stojí za zmínku, je samozřejmě rozdílná genetika. Značně individuální je totiž množství a rozmístění adenosinových receptorů, které se na kofein vážou. Stejně tak existují i různé typy jaterního enzymu, který je u lidí zodpovědný za metabolismus kofeinu. Jeden z nich přitom může kofein odbourávat rychleji než druhý a to stojí za možnými odlišnými reakcemi na tento stimulant.
Tělo si vybudovalo toleranci
Kromě genetiky může být na vině i zcela odlišná tolerance na kofein, protože tělo si na tento stimulant dokáže do určité míry samozřejmě zvyknout. Čím více kofeinu přitom budete pít, tím více si na něj tělo bude zvykat a dá se očekávat, že jeho účinek pak bude podstatně slabší. Pokud tohle může být i váš případ, určitě není od věci si na nějaký čas dát od kofeinových nápojů pauzu a vyzkoušet třeba bezkofeinovou arabiku z Kolumbie, u níž nepoznáte rozdíl od klasické kávy. Až se ke kofeinu po pár týdnech či měsících vrátíte, měli byste opět cítit jeho stimulační efekt.
Jste příliš unavení
Třetí důvod může být ještě o něco triviálnější než dva výše uvedené. Navzdory tomu, že tak mnoho lidí kofein vnímá, není to univerzální všelék na únavu a pokud jste zkrátka a dobře dlouhodobě unavení, nemůžete od obyčejného šálku kávy očekávat kdo ví jaké zázraky. Za normálních okolností samozřejmě kofein dokáže skvěle nabudit, ale pokud byste jím chtěli třeba dlouhodobě kompenzovat nedostatek spánku, připravte se na to, že se vám to nejspíš nepovede.
Všeho moc škodí
Kromě rozdílné genetiky, kterou samozřejmě není možné příliš ovlivnit, jsou ostatní faktory ovlivnitelné vaším přístupem. S kofeinem to tedy rozhodně nepřehánějte a nesnažte se jim kompenzovat třeba dlouhodobý spánkový deficit, protože to nejspíš příliš fungovat nebude. My bychom proto doporučovali například vyměnit kvantitu za kvalitu a sáhnout po některé kávě z naší nabídky čerstvých arabik z celého světa, které najdete přímo v našem eshopu.