Těžko spočítat, v kolika filmech se sušenka štěstí objevila. Pokaždé, když hlavní hrdinové sní jídlo z asijské restaurace, dostanou koláček štěstí. A nezáleží na tom, jestli je to luxusní restaurace v centru LA, nebo malý fastfood na kraji města. Koláček štěstí obsahující přání je v nich vždycky. Víte ale, kde se vzal? Možná by vás zajímalo i to, že si ho můžete vyrobit i doma. A v dnešním článku vám všechno důležité prozradíme.
Co je koláček štěstí?
Koláček štěstí, někdy označovaný jako sušenka štěstí, je malý zkroucený koláček vyrobený z mouky, oleje, vajec, soli, vanilky, sezamových semínek, hnědého cukru a směsi koření. Z tohoto těsta se vyrábí kolečka, do nich se pak vloží vzkaz a až následně se zkroutí do charakteristického tvaru vykrojeného půlměsíce. Celá řada koláčků štěstí je univerzálních a po celém světě stejných, ale čas od času se můžete setkat i s restauracemi, které si vyrábí své vlastní na základě střežené rodinné receptury.
V asijských zemích se paradoxně nikdy příliš neujal
Jak to tak většinou bývá, koláček štěstí se ujal spíše v jiných zemích než v té, odkud pochází. Jak asi tušíte, jeho původ je v Japonsku, kde je vyráběla malá pekařská rodina. V Japonsku se tomuto podnikání příliš nedařilo a tak se někteří členové rozhodli emigrovat do Ameriky. Tam svoje koláčky štěstí představili nejprve na Havaji a během pár let slavilo toto pečivo úspěch napříč Spojenými státy. Počátkem 20. let 20. století se pak začaly vyrábět první automatické stroje na výrobu a to znamenalo prudký posun v jejich rozšíření a rostoucí popularitu, která trvá dodnes.
Vyrobit si je můžete i doma!
Sušenky štěstí jsou skvělou záležitostí pro každého, koho po šálku dobré kávy honí mlsná. A v našem eshopu je navíc můžete sehnat za pár korun. Pokud si je ale chcete připravit i sami doma, je to sice náročné, ale určitě ne nemožné. Nejdříve je zapotřebí našlehat vaječné bílky a smíchat je s cukrem, rozpuštěným máslem a mandlovým extraktem. Pak stačí už jen přidat tolik mouky, aby vznikla hustá směs. Nakonec z těsta vytvoříte kolečka. Pak zbývá jen doprostřed vložit vzkaz, přeložit kolečko v půlce a následně přehnout třeba o hranu sklenice, abyste získali charakteristický tvar vykrojeného půlměsíce. Ta dáte na plech a pečete dozlatova.
No a to by od nás bylo všechno. Líbil se vám náš dnešní článek? Přečtěte si i další zajímavé články z našeho blogu!