Těžko si představit lepší páteční pohodu, než s excelentním kubánským doutníkem a sklenkou skvělého rumu. Ale jak ten náročný páteční den začít? Co třeba šálkem neméně skvělé kubánské kávy? Narozdíl od prvních dvou zmiňovaných produktů není káva sice tak úplně typická plodina Kuby, ale přesto byste lepší začátek náročného dne byste hledali jen horko těžko. Nevěříte? Třeba váš názor změní náš dnešní článek.
Káva má na Kubě tradici již od 18. století
Produkce kávy na Kubě je spjata primárně se jménem Josého Antonia Gelaberta, který v roce 1748 založil první kávovou plantáž. V té době kávě nikdo příliš velkou pozornost nevěnoval, ale to se změnilo s příchodem francouzských kolonizátorů, kteří hledali nové útočiště před revolucí na Haiti. Díky jejich novým pěstitelským i zpracovatelským metodám se káva, do té doby pěstovaná jen v okolí Sierra Maestra, rozšířila po téměř celém území až do oblastí Santiago a Guantanamo, které jsou dnes dokonce zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO. Od začátku 19. století pak káva na Kubě zažívala vzestupy a pády, ale přesto si držela svou nezaměnitelnou chuť. Ta byla dokonce tak intenzivní, že v dobách těch největších ekonomických krizí se do kávy přidával pražený hrášek a káva stále chutnala velmi dobře. Ačkoliv v současnosti export kubánské kávy rozhodně není závratně vysoký, pražený hrášek byste hledali marně a intenzita i skvělá chuť kávy se tak může rozvinout na maximum.
Do pěstování i spotřeby zasahuje vláda
Nelehká politická situace na Kubě se samozřejmě promítá i do kávového průmyslu. Za vlády Fidela a Raula Castra zaznamenal kávový průmysl šok jednak při embargu ze strany USA v roce 1962 a jednak také při rozpadu Sovětského svazu. V praxi to tedy v zemi vypadá zhruba tak, že každý obyvatel Kuby dostane dvě unce (necelých 57 gramů) kávy na 15 dní a musí si s nimi vystačit. Pěstitelé arabiky i robusty jsou pak nuceni dodržovat státem regulované jednotné ceny, které jim Cubaexport vyplácí. Káva, která se na Kubě aktuálně pěstuje zhruba na 28 tisících hektarů, bývá vyvážena zejména do Japonska, Francie, Německa a Kanady.
Na jakou chuť se můžete těšit?
Celá řada káv pocházející z Latinské Ameriky má poměrně vysoký obsah kyselin, pro který je mnozí konzumenti vyhledávají a mnozí se jim vyhýbají. Jelikož na Kubě se ale káva pěstuje v nižších nadmořských výškách, kyselin má mnohem méně. Barva kávy je připomíná hořkou čokoládu a tmavý karamel, z chutě i vůně rozhodně ucítíte třtinový cukr a med, protože káva je geniálně nasládlá a skvěle se hodí na začátek náročného dne. Příprava této kávy není nijak složitá a můžete k ní využít jak nejrůznější kávovary, tak filtrační metody využívající dripper či aeropress. Pokud máte rádi i tureckou kávu, přijde tato arabika z Kuby také vhod.
Jakou doporučujeme vybrat?
Produkce kávy na Kubě rozhodně není nijak vysoká a v průběhu posledních let dokonce klesá. V našem eshopu jsme pro vás přesto naskladnili kubánskou arabiku značky Latino Café a vy si tak můžete vychutnat skvělou kávu za lidové ceny každé ráno. Pražíme ji pro vás až co nejkratší dobu před odesláním, abyste si mohli dopřát kávu přesně takovou, jak by chutnala na Kubě. Tak na co ještě čekáte?