Troufáme si tvrdit, že milovníků silného italského espressa je u nás podstatně méně než těch, kteří si do kávy rádi přidají mléko, smetanu, nebo třeba mléčnou pěnu. Pokud si i vy při každé návštěvě kavárny říkáte, že byste takovou pěnu chtěli být schopni připravit i doma, v tomto článku vám představíme vše potřebné. A věřte, že na tom není nic tak složitého.
Nejdříve mléko
Ačkoliv problematice výběru správného mléka jsme se věnovali v samostatném článku, je určitě na místě to připomenout také v tomto článku. Mléko pro přípravu kávy by v ideálním případě mělo být plnotučné, protože tuk je zodpovědný jak za lepší chuť, tak také za krémovější konzistenci. Řeč je pochopitelně o mléku kravském – rostlinné alternativy mléka od různých výrobců obecně řečeno mohou reagovat trochu jinak a je třeba vyzkoušet různé produkty. Hodí se však dívat po produktech určených do kávy, často například tato rostlinná "mléka" nesou označení barista nebo podobná. Pokud ovšem nemáte nějaké etické nebo výživové onemocnění, doporučujeme se držet mléka kravského, které do kávy používají ve většině kaváren a které je osvědčené a chuťově dobré.
Jak mléko ohřát?
Spousta nenáročných konzumentů kávy preferuje nalít do teplé kávy studené mléko, takže výsledný nápoj je okamžitě připravený k pití. Pokud ale preferujete mléčnou pěnu, měli byste vědět, že teplé mléko vám půjde podstatně lépe napěnit. Ne, že by to se studeným mlékem vůbec nešlo, ale teplé je zkrátka vhodnější. Jedním dechem se však hodí dodat, že mléko by nemělo být vroucí, protože to se může dost negativně podepsat na výsledné chuti. Ideální je tak držet mléko do teploty zhruba 70°C. Káva pak po přidání mléka vydrží déle teplá, ale zároveň z ní dostanete po chuťové stránce maximum.
Jak z mléka udělat pěnu?
Jakmile máte vybrané vhodné mléko o vhodné teplotě, máte za sebou pravděpodobně nejtěžší část celého procesu. Pro následné napěnění můžete použít celou řadu různých postupů. Vůbec nejjednodušší je mléko napěnit pomoci french pressu, který ho sice nenašlehá tak dobře jako v kavárně, ale je to pohodlné, finančně nenáročné a zvládnete to během chviličky. O něco efektivnější je ruční pěnič mléka, který funguje na baterky a je praktický, skladný a levný. Finančně náročnější přístroje pak fungují samozřejmě lépe (zvládají dokonce mléko napěnit i zastudena), ale většinou jsou o něco prostornější a s vyšší pořizovací cenou. Nejlepší volbou, kterou v současnosti využívají v mnoha kavárnách, jsou pákové kávovary vybavené tryskou, která mléko napění samozřejmě skvěle.
Nezapomeňte na dobrou kávu
O mléčné pěně už bylo v tomto článku řečeno snad vše podstatné. Hodí se proto připomenout, že dobrou kávu netvoří jenom dobré mléko, ale také správná káva, kterou byste měli vybírat s náležitou pečlivostí a podle vašich chuťových preferencí. Pomoci vám s tím mohou kromě našich předešlých blogových příspěvků také popisky, které u každé z našich čerstvých káv z celého světa máme vytvořené. No a nebo si můžete přijít vybrat svou novou oblíbenou kávu přímo do naší kamenné prodejny na adrese Veletržní 590/43 v pražských Holešovicích, kde vám s výběrem ideální arabiky přesně podle vašich potřeb rádi poradíme.