Slyšeli jste někdy o tom, že by se v Nepálu pěstovala káva? Ačkoliv se na první pohled může zdát, že tamní podnebí nemůže kávovníku vůbec svědčit, opak je pravdou. Věřte tomu nebo ne, ale v některých oblastech se kávovník dokonce přímo zalévá vodou z tajících ledovců. A i když kávy Nepál produkuje jen velmi poskromnu, jakmile ji jednou ochutnáte, naprosto jí podlehnete. Nepálská káva totiž patří mezi nejchutnější kávy na světě. No a jelikož my v Čajové zahradě chceme pro naše zákazníky vždy to nejlepší, rozhodli jsme se tuto jedinečnou arabiku zařadit i do naší nabídky.
Něco málo z historie
Pěstování kávy je v Nepálu záležitostí až několika posledních let. Konkrétně se dá za počátek kávové historie označit rok 1938, kdy kupec Hira Giri nakoupil semena kávovníku z Barmy, o které jsme vám říkali v našem minulém článku. Tehdy se kávová zrna sice zasadila, ale dál se na ně na několik dlouhých let zapomnělo. Obrovský boom přišel až 70. letech, kdy se začalo o kávu zajímat stále více různých malých i velkých pěstitelů. Místní vláda se rozhodla tento trend ještě více podpořit a zajistila pro potenciální zájemce další várku semen, tentokrát již z Indie a část semen také z Papui a Nové Guinei. Na přelomu let 1983 a 1984 vznikla Nepal Coffee Company, která umožnila pěstitelům exportovat do zahraničí. Nutno dodat, že až do počátku 21. století ani místní pěstitelé nevěřili, že by se dalo exportem kávy živit. A vidíte, dnes je káva z Nepálu nesmírně ceněná a naprosto úžasná, i když si za ni musíte lehce připlatit a neseženete ji ani zdaleka všude.
Jak se káva v Nepálu pěstuje?
Káva je v Nepálu poměrné raritní záležitostí, protože se zde ročně vyprodukuje jen zhruba 500 tun kávy. O to více si ale dávají tamní pěstitelé záležet. Většina z nich hospodaří jen na malých políčkách s pár kávovníky a k tomu navíc chová dobytek, který zprostředkovává hnojivo. Naprostá většina nepálských káv je tak přirozeně BIO a mnohé mají i Fair Trade certifikaci. Mnoho pěstitelů sbírá zralé třešně zpravidla ručně a následně je zpracovává pomoci promyté metody, která dá skvěle vyniknout už tak jedinečné chuti. Zajímavé je, že nepálská káva je u nás poměrně raritní, protože primárním příjemcem této kávy Japonsko a jen pár vybraných metropolí v Evropě a Americe.
Na jakou chuť se můžete těšit?
Káva se pěstuje ve vyšších nadmořských výškách a vzhledem k tomu, že se do Nepálu kávovník dostal z Papui Nové Guinei, Indie a Myanmaru, pěstuje většina pěstitelů odrůdy Bourbon, Typica a Caturra. Díky tomu se můžete v každém šálku těšit na velmi pestrou paletu chuti vůní. Nejdříve ze všeho vás zaplaví skvělá vůně jasmínu, růží a citrusů, které se později začnou rozvíjet v nádechy kakaa i karamelu. Závěr pak patří jednoznačně koření a čokoládě, jejíž příjemné dozvuky zůstanou v ústech ještě dlouho po dopití.
Jakou vybrat? A jak si ji připravit?
Nepálská arabika se vyznačuje svou univerzálností – je vcelku jedno, zda máte pákový kávovar za desítky tisíc korun, nebo obyčejnou moka konvičku ze supermarketu. Stále si doma dokážete připravit opravdu úžasnou kávu, která vás okouzlí. A navíc vám dodá i pořádnou porci kofeinu, který vás po náročném dni postaví na nohy.
Pokud si chcete nepálskou kávu vychutnat opravdu plnými doušky, musíte ale vybrat tu správnou. My v Čajové zahradě vždy nabízíme produkty, za které bychom dali ruce do ohně a naše nepálská arabika není výjimkou. Navíc vám můžeme zaručit, že ji pražíme až co možná nejkratší dobu před odesláním. Jestli chcete vyzkoušet dost možná nejlepší kávu v životě, určitě navštivte náš eshop a nakupte ji za nejlepší možnou cenu.