Než káva dorazí na váš stůl, musí projít celou řadu různých procesů od samotné sklizně přes balení, transport do cílové destinace až po pražení, které je z velké části zodpovědné za tvorbu chuťového profilu výsledného šálku kávy. A právě v pražení je jedním z velmi aktuálních témat způsob zvaný omniroast. Co je zač? A stojí za to ho vyzkoušet? Na to se podíváme v rámci tohoto článku.
Jak pražení ovlivňuje chuť kávy?
Pokud jste četli náš předchozí článek o tom, jak pražení ovlivňuje chuť kávy, jistě víte, že tmavěji pražená káva má obvykle chuťový profil laděný více do čokoládových a oříškových tónů, přičemž chuťovému profilu dominuje primárně hořkost. Světleji pražená káva naopak mívá lehce kyselejší profil, ve kterém jsou patrné nuance ovoce či květin. Zatímco tmavěji pražená káva se obvykle používá na espresso a na nápoje z něj vycházející, světlejší káva se dá použít na některé z alternativních metod přípravy jako je třeba Aeropress nebo chemex.
Co je to omniroast?
Když už víte, jak se pražení kávy promítne do výsledného chuťového profilu, můžeme se podívat na to, co je to vlastně omniroast. Jedná se de facto o univerzální způsob pražení, který je vhodný jak pro přípravu espressa, tak pro přípravu jakékoliv filtrované kávy. A na první pohled to rozhodně může znít jako ideální způsob pražení. Mnoho lidí má přece jenom doma celou řadu různého vybavení a mít tak jednu kávu praženou stylem omniroast znamená, že si můžete jednou připravit espresso, podruhé třeba filtrovanou kávu z chemexu a potřetí třeba z V60.
Co od omniroast čekat?
Omniroast je skutečně velmi univerzální a opravdu platí, že jej můžete využít jak na přípravu filtrované kávy, tak na přípravu espressa. Na druhou stranu může být omniroast lehce odlišný od toho, na co jste zvyklí. Například pokud si s oblibou dopřáváte silnější a chuťově výraznější kávu třeba s mlékem, může se stát, že omniroast nebude ani zdaleka tak intenzivní. Omniroast je tak sice flexibilní co do používaní, ale na druhou stranu v některých ohledech káva nemusí být tak dobrá jako arabika pražená přesně za jedním konkrétním účelem.
Jak si omniroast připravit?
Jak už jsme v tomto článku párkrát zmínili, omniroast má opravdu univerzální využití. Troufáme si však z našich zkušeností říct, že nejvíce z něj vytěžíte, pokud si jej připravíte na frenchpress, s pomocí dripperu nebo chemexu. Tím spíš, pokud jste doteď byli zvyklí na pití klasického espressa a aktuálně byste rádi vyzkoušeli třeba některou z metod využívajících filtr. Omniroast nejspíš nebude chuťově tak výrazně odlišný.
Zajímavý trend, který stojí za zkoušku
Omniroast je bezpochyby zajímavým trendem a až na něj narazíte v nějaké kavárně nebo v obchodě s kávovými specialitami, určitě se hodí vědět, co je tento způsob pražení zač a co od něj vlastně čekat. Na druhou stranu my si minimálně z našeho pohledu troufáme tvrdit, že klasické způsoby pražení, které jsou například tak jako některé z produktů v naší nabídce káv z celého světa pro jeden konkrétní způsob přípravy, mají stále trochu navrch.