Rostlinné alternativy mléka jsou v současnosti bezpochyby velmi populární a najdete je jak v nabídce velkých kávových řetězců, tak i v mnoha malých lokálních kavárnách. Ještě pár let zpátky přitom mléčné alternativy zahrnovaly primárně mléko sójové a jen ve vybraných podnicích měli třeba kokosové nebo mandlové. Ovesné mléko se sice rozšířilo později, ale jeho popularita každým rokem raketově roste. Proč je tak populární? A vyplatí se ho v kávě vyzkoušet? Na to se podíváme v rámci tohoto článku.
Co je ovesné mléko?
Ačkoliv ovesné mléko samozřejmě není mlékem v pravém slova smyslu, používejme pro tento nápoj v rámci našeho článku tento ustálený název. Jedná se o přirozeně bezlaktózovou a veganskou alternativu mléka, která se vyrábí namočením ovesných vloček do vody, následným rozmixováním a přecezením této směsi. Vznikne tak tekutina, která obsahuje mimo jiné třeba vlákninu, bílkoviny i vitamíny a minerály. Některé komerční produkty se pak ještě dodatečně obohacují o minerály a vitamíny, aby bylo rostlinné mléko více podobné tomu živočišnému.
Kde se vzalo?
Ačkoliv rostlinné mléko pro někoho představuje jen moderní výmysl, ve skutečnosti má velmi dlouhou historii a například sójové mléko se v některých částech Asie pilo již ve 14. století, přičemž komerčně se produkuje zhruba od počátku století dvacátého. Naproti tomu mléko ovesné vzniklo až koncem dvacátého století a stojí za ním švédský vědec Rickard Öste zabývající se laktózovou intolerancí. S jeho bratrem později stál za vznikem Oatly, první komerční značky ovesného mléka, která navzdory dlouhé stagnaci začala někdy kolem roku 2010 výrazněji růst a populární je dodnes.
Proč se používá?
Pokud se zeptáte někoho, kdo pije ovesné mléko pravidelně, na důvody jeho výběru, dost možná vám řekne, že mu vyhovuje příjemná chuť. Ve skutečnosti je ale celá řada důvodů, proč si právě tuto rostlinnou alternativu zamilovali kromě běžných konzumentů také baristé. Ovesné mléko se totiž dá opravdu dobře napěnit a horké nabízí sladkou chuť, která velmi dobře imituje mléko kravské a která se navíc skvěle doplňuje s přirozenými vlastnostmi kávy. Aby se tyto přirozené atributy ovesného mléka ještě více vyzdvihly, vyrábí některé společnosti přímo ovesné mléko pro baristy, které obsahuje navíc třeba gumu gellan sloužící k vytvoření hustější textury a krémovosti. A právě i díky těmto unikátním vlastnostem se ovesné mléko stává stále populárnější volbou do kávy. Dokonce se od roku 2023 mohou rostlinná mléka používat i na různých kávových soutěžích celosvětového významu, včetně prestižního World Coffee Championship. Toho samozřejmě řada baristů na soutěžích již využila a jasně to svědčí o rostoucí popularitě rostlinných alternativ.
Nezapomeňte na dobrou kávu
Bez ohledu na to, jestli preferujete kravské nebo ovesné mléko, byste neměli zapomínat na to, že šálek dobrého cappuccina nebo latté tvoří kromě mléka také káva, která je samozřejmě nepostradatelnou součástí. Ať už tedy nakonec použijete jakékoliv mléko, myslete na to, abyste měli doma k dispozici také dobrou arabiku. A právě pro tyto potřeby je jako stvořená naše čerstvá káva z celého světa. Prozkoumejte naši nabídku a vyberte si některou z desítek různých káv, které nabízí velmi různorodé chuťové profily i jedinečné aroma. A pokud byste náhodou měli chuť na něco speciálního, neváhejte se podívat také do nabídky káv ze sekce Premium-Exklusiv.