Když přijdete do kavárny, máte zpravidla na výběr z obrovského množství různých nápojů. Části z nich jsme vychází například z nestárnoucího espressa, přičemž těm jsme se věnovali například v rámci jednoho z našich článků o druzích kávy. Pak ale existují i takové, které využívají kávu filtrovanou a řada kaváren samozřejmě přichází i se svými vlastními specialitami. V létě je pak osvědčenou klasikou třeba populární cold brew. Jak je na tom ale piccolo? Tento ryze český fenomén některé baristy pobaví, jiné rozzuří. Co je na něm tak speciálního? Na to se podíváme v rámci tohoto článku.
Co je to piccolo?
Pokud máte alespoň nějaké základy italštiny, jistě pro vás toto slovo není úplně cizí. Piccolo totiž znamená malý a většina z vás už asi ví, co si pod touto kávou představit. Bude to opravdu malý šálek kávy, která se dá pít buď s mlékem, nebo černá. Charakteristická pro ni přitom bude velmi jemná crema, kterou na jejím povrchu pákový kávovar vytvoří. A díky tomu může být piccolo ideální kávou pro ty z vás, kteří nevyhledávají chuťově mdlé kávy, které se navíc podávají ve velkých šálcích s obrovským množstvím aditiv od mléka přes nejrůznější sirupy až po různé posypky jako je karamel nebo čokoláda a další dochucovadla.
Tak kde je problém?
Jestli jste při čtení předchozího odstavce nabyli dojmu, že taková káva může být přesně pro vás, možná si říkáte, proč piccolo není ve stálé nabídce většiny kaváren nejen u nás, ale vlastně po celém světě. A v takovém případě pro vás máme dobrou zprávu – piccolo tam totiž už dávno je. Akorát pod jinými názvy. Konkrétně se jedná buď o espresso, kterému jsme se věnovali v rámci jednoho z našich předchozích článků, nebo o ristretto, které je objemově ještě o něco menší, přestože se připravuje ze stejného množství kávy.
Proč piccolo nikde není?
Piccolo jako takové tedy v naprosté většině kaváren neseženete, ale přesto tento název společností hodně rezonuje. V baristickém světě se dokonce o piccolu a jeho (ne)existenci vedou vášnivé diskuze, které vyvrcholily dokonce i celou kampaní vystupující pod úderným a jasným názvem “Piccolo neexistuje”. Cílem této kampaně však bylo udělat osvětu v celém kávovém názvosloví, ne pouze vrhat špínu na jednu konkrétní variantu. Podobně jako piccolo byste si totiž neměli objednávat ani presso, což je označení, které je rovněž v našich končinách u řady lidí hluboce zakořeněno, avšak správné také není.
Pozor si dávejte v zahraničí!
Pokud si objednáte v nějaké kavárně piccolo třeba vlivem zvyku objednáte, pravděpodobně bude každý barista vědět, že chcete kávu o malém objemu a s výraznou chutí. Naservíruje vám tak buď espresso, nebo objemově ještě menší ristretto, o čemž jsme psali výše. Velký problém ale může nastat, pokud si budete chtít tuto kávu objednat v zahraničí. Vzhledem k tomu, že se jedná o ryze české označení, mohou na vás při objednávce v zahraničí jen nechápavě koukat a nebudou vědět, co si vlastně chcete objednat. Naproti tomu espresso je vždy sázkou na jistotu, protože ho mají snad v každé dobré kavárně.
Espresso si můžete připravit i doma!
V případě, že máte rádi již zmiňovanou intenzivní kávu o malém objemu, můžete si ji bez obav připravit i doma. Ačkoliv možností máte celou řadu, skvělou volbou je například moka konvička, která kávu připraví rychle, jednoduše a hlavně nevyžaduje žádnou náročnou údržbu. A když si do ní dáte například naši vynikající kávu Espresso, uvidíte, že budete spokojeni.