Pokud přemýšlíte o koupi cibetkové kávy, měli byste vědět, že nákupem kávových zrn to všechno teprve začíná. Samozřejmě, že kopi luwak je velmi výjimečná a raritní káva, ovšem pokud ji nedokážete vhodně připravit, zbytečně se ochuzujete o delikátní chuťový zážitek, který může tato káva původem z Indonésie nabízet. Jak si kopi luwak připravit v pohodlí vlastního domova vám naštěstí poradíme v tomto článku.
Co je cibetková káva?
Přestože cibetkové kávě jsme se již věnovali v rámci jednoho z našich předešlých článků, pro ty z vás, kteří o ní snad nikdy neslyšeli, se určitě hodí i krátký úvod. Cibetková káva je velmi raritní káva, která prošla trávicím traktem cibetek, tedy malých stvoření připomínajících například kuny. Toto zvíře dokáže strávit pouze dužinu, přičemž zrna projdou traktem neporušena. Stačí je tedy ve volné přírodě najít, důkladně propláchnout a následně zpracovat tak, jako se zpracovávají klasická kávová zrna. Ve výsledku je však kopi luwak ceněna pro unikátní chuť, ve které se mísí jemné náznaky čokolády i karamelu.
Jak se dá cibetková káva připravit?
Když už teď víte, co je cibetková káva vlastně zač, můžeme se detailněji podívat na způsoby přípravy. Pokud byste ji totiž připravovali špatně, zbytečně byste za tuto prémiovou kávu vyhazovali peníze. Naštěstí kopi luwak není tak extrémně náchylná a nějaké drobné chyby vám promine. Asi nejklasičtější způsob přípravy je pomocí pákového kávovaru. V takovém případě doporučujeme použít hrubší mletí než obvykle, abyste se vyhnuli případnému spálení kávy. Jinak ale doporučujeme zachovat klasický poměr kávy a vody, na který jste zvyklí, tedy například pro přípravu dvojitého espressa můžete použít 14 gramů kávy a 50 ml vody. Kromě toho však můžete sáhnout i po jiných typech kávovaru, ale například u toho automatického je dobré brát na to, aby se vám cibetková káva nesmíchala s jinými druhy káv, protože to by zákonitě ovlivnilo výsledný chuťový profil.
A co když nemám kávovar?
Jak v našich článcích často zmiňujeme, pákový kávovar má relativně vysoké pořizovací náklady a zároveň je dost obtížné se s ním naučit pracovat. Není proto žádná ostuda, když pákový kávovar doma nemáte – naopak je to naprosto pochopitelné a řada lidí si na espresso zajde raději někam do kavárny. V případě cibetkové kávy se ale nemusíte nechat odradit, protože stále máte celou řadu možností, jak si tuto kávu opravdu vychutnat. Tak například se hodí použít:
- Frenchpress, o kterém jsme psali v rámci samostatného článku. Na přípravu kávy v něm se hodí použít 15 gramů cibetkové kávy na 220 ml vody. Káva by měla být mletá více nahrubo a nebojte se použít vodu o teplotě asi 95 °C.
- V60 nebo některou z jiných alternativních metod přípravy kávy. V tomto případě se hodí použít 10 gramů kávy na 170 ml vody, přičemž kávu můžete namlít jemněji a teplotu vody o pár stupňů snížit. Také o této metodě přípravy si můžete přečíst více v rámci našeho samostatného článku
Stojí kopi luwak za zkoušku?
Kopi luwak je finančně náročná káva, což odráží jednak složitý sběr a jednak fakt, že se každý rok vyprodukují pro celý svět jen řádově stovky kilogramů kvalitní cibetkové kávy. Pokud ji chcete vyzkoušet, je nutné počítat s tím, že doma budete potřebovat i odpovídající vybavení, jinak se ochuzujete o výsledný chuťový zážitek. A v takovém případě je možná lepší si koupit jen některou z našich čerstvých káv z celého světa, které jsou na běžné pití naprosto vynikající a na cibetkovou kávu si raději zajít do nějaké kvalitní kavárny ve vašem okolí.