Jedna z příčin celosvětové obliby pití kávy je pravděpodobně v tom, že nápoj lze připravovat na mnoho způsobů a tím vyhovět rozdílným chuťovým nárokům. Navzdory tomu je základní princip všech způsobů přípravy přípravy všude stejný; umletá káva zrnková se zalévá horkou vodou, aby vznikla aromatizovaná káva. A přestože se k nám káva dostala z Arábie, tradiční arabský způsob její přípravy, při němž se káva třikrát uvede do varu, se u nás nevžil. Vaření narušuje chuť kávy, protože jí odebírá těkavé aromatické látky a zdůrazňuje látky hořké. Aby se tato hořkost překryla, v některých zemí se do arabské kávy dává kardamom.
Nejlepší metoda přípravy kávy je ta, která Vám osobně nejvíc vyhovuje. Měli byste přitom vzít v úvahu nejen vlastní pohodlí a záliby, ale také dobu potřebnou pro její přípravu. Kromě toho je tu ještě rituální aspekt vaření kávy.
Když se na nás hekticky řítí problémy, přestávka na kávu potěší a udělá nám dobře. Udělejte si na ni čas! Proto je velmi důležitá příprava kávy a čaje - níže jsou obecná pravidla pro zlepšení kvality nápoje.
Šálek kávy
Aby byla káva opravdu dobrá, je třeba dodržovat sedm jednoduchých pravidel:
* Používejte čerstvě praženou kávu.
* Kávová zrna uchovávejte ve vzduchotěsném obalu.
* Kávu melte těsně před spařením.
* Na přípravu berte vždy čistou, studenou vodu. Nechte ji krátce přejít varem, ale nikdy nezalévejte mletou kávu vroucí vodou.
* Připravte kávu způsobem, kterému dáváte přednost: spařením, popř. zalitím, filtrováním atd., a nechte kávu příslušně dlouho stát.
* Připravenou kávu pijte pokud možno ihned.
* Nezapomínejte šálek nebo sklenici dřív, než do nich nalijete kávu, ohřát.
Turecká káva
Káva, kterou nazýváme tureckou, se podle všeho stále ještě připravuje jako kdysi odvar prvních ctitelů kávy. Při její přípravě dáváme jemně mletou kávu, cukr a vodu - přesně v tomto pořadí - do malé mosazné nebo měděné konévky s dlouhým držadlem, nazývané džezva. Počítá se dvěma zarovnanými lžičkami kávy na šálek a současně jednou lžičkou cukru na lžičku kávy.
Tuto směs necháme přejít varem a vzápětí stáhneme konvičku z plotny. Protože tekutina se při vaření zpění a stoupne až do úzkého hrdla, nesmíme džezvu naplnit po okraj. Turecká káva se podává po trojím převaření. Tato kávová specialita se tradičně koření mletým kardamomem. Na šálek se počítá s jednou tobolkou koření.
Příprava cappuccina
Sotva se čerstvě připravená káva začne pařit v šálku, ohřívá se mléko. Používejte zejména homogenizované, částečně odtučněné mléko (1,5% tuku), protože mléko plnotučné příliš překrývá chuť kávy. I když v některých kavárnách pracují s ohřátým mlékem nebo alespoň s mlékem o pokojové teplotě, protože jeho zpěnění netrvá tak dlouho jako u mléka studeného, vy byste měli používat pokud možno mléko studené. Studené mléko nejen lépe pění, ale jeho pěna je i kompaktnější.
Nalijte mléko do poháru a ponořte trysku přívodu páry dolní hranou do mléka. Pokud tryska příliš vyčnívá, mléko se daleko rozstřikuje, ponoříte-li ji moc hluboko, začne vznikat příliš mnoho bublinek. V ideálním případě získáte pěnu tvořenou spoustou malých bublinek, které se tak rychle nerozpadají jako bubliny velké. Velké bubliny necháme prasknout nebo je propíchneme.
Příprava espressa
Příprava kávy espressa v domácím prostředí by měla zůstat zálibou. Pamatujte si však, že čím kvalitnější je váš kávovar, tím lepší bude káva. Espressa se většinou připravují z arabicy. Mletá káva by měla být jemná, avšak nikoli práškovitá jako na tureckou kávu. Rozhodující je stupeň umletí: je-li mletá káva příliš hrubá, tryská z přístroje nápoj řídký a vodnatý; pokud je naopak příliš jemně mletá, kape z přístroje nápoj jen zvolna a je hořký. Na šálek espressa počítáme 1,5 až 2 zarovnané lžíce mleté kávy.
Míra upěchování mletá kávy do tělesa filtru, gruppy, může vyvolat problémy. Káva nesmí být natolik sypká, aby ji vodní pára pouze profoukla, ale nemůže být zase příliš upěchovaná, aby byla téměř nepropustná. V dobrém přístroji musíte kávu do gruppy pevně a silou vtlačit.
Jakmile začne z trysek vycházet nápoj - nejprve černá káva a poté karamelově zbarvená, bohatě napěněná pěna, měli byste okamžitě uvolnit tlačítko, protože pokud kávovar poběží dál, bude espresso hořké a vodnaté.
Zda se espresso povedlo, poznáme jednoznačně na kvalitě pěnové čepice (koruny). Jakmile káva nateče do šálku, měla by její povrch pokrýt vrstva karamelově zbarvené pěny. Vzniká, když se aromatické oleje z kávy pod tlakem mísí s vodou a vzduchem. Pěna má mít rovnoměrnou barvu a tvořit vrstvu o síle 5 milimetrů.
Tmavohnědá pěna s bílou skvrnou nebo otvorem uprostřed pěny, jímž prosvítá káva, svědčí o tom, že espresso bylo nadměrně vylouhováno a chutná trpce a hořce. Světlá pěna naproti tomu je neomylným znamením nedostatečně vy-etxrahované, nekvalitní řídké kávy s vodovou chutí.
Příprava ledové kávy
Naplňte 1:1 hrnek studeným mlékem a studenou vodou, tak aby zbylo trochu místa na pěnu. Přidejte 2 lžičky instantní kávy a 2 lžičky cukru. Rázně rozmíchejte, aby vznikla pěna. Nalijte do hrnečku přes 1 kostku ledu. Posypejte pěnu kakaem 1/2 až 1 lžičku.
Toto je pouhý tip, záleží na Vašich osobních preferencí. Karamel, různé sirupy, zmrzlina, šlehačka... S nebo bez ledu, poměr mléka a vody, skořice, smetanu a tak dále, záleží opravdu jen na Vaší fantazii domácí ledové kávy.
Příprava Sahlep - energetického nápoje z arabského prostředí
Originál Sahlep připravíme tak, že rozpustíme 3 lžičky ve 125 ml horkého mléka a mícháme 5 minut. Vznikne výborný nápoj bílo-béžové barvy. Nakonec posypeme skořicí.