Proč se káva fermentuje? Odpověď vás překvapí

Pokud jste už četli náš článek o metodách zpracování kávy, určitě jste stihli zaznamenat, že jsme se dotkli také tématu fermentace kávy, která je obzvlášť pro promytou metodu dost charakteristická. Čím dál větší boom ale zažívá i takzvaná řízená fermentace, při které se kvašení využívá pro zlepšení chuťových vlastností kávy. V tomto článku se jí proto budeme věnovat detailněji. 

Co je fermentovaná káva? 

Většina z vás už někdy nejspíš slyšela třeba o kvašených okurkách nebo kvašeném zelí. Někteří z vás určitě tuší, že kvašením vzniká také řada alkoholických nápojů. Stejný princip se proto kávoví experimentátoři rozhodli uplatnit i na kávové třešně, jejichž chuť je fermentací údajně možné dost zásadně pozměnit. V rámci tohoto procesu přitom rozlišujeme dvě dosti odlišné varianty: 

    • Anaerobní fermentace – jak její název napovídá, jedná se o variantu, při které není přítomen žádný vzduch. Kávové třešně se tak dají do nádob s vodou, které se poté uzavřou a zbaví vzduchu. Takhle si káva hoví zhruba 3 dny, přičemž díky jednocestnému ventilu z fermentované kávy odchází nahromaděný oxid uhličitý. Standardně se pak tyto třešně dosuší na slunci, vyloupou a jsou připraveny k odeslání. 
    • Aerobní fermentace – ta ctí víceméně velmi podobné principy, ale jediným rozdílem je přítomnost kyslíku. Zpravidla se dá kávu fermentovat i po kratší dobu, ale záleží na jednotlivých přístupech a samozřejmě také na konkrétní kávě. Někteří producenti fermentují kávu jen půl dne, jiní třeba 4 dny. Možností je také vícenásobná fermentace i jiné specifické úpravy podmínek. 

 

 

Kromě toho existuje samozřejmě celá řada dalších metod, které si v poslední době získávají určitou popularitu. Typickým příkladem je třeba macerace za přítomnosti oxidu uhličitého. Ta je nesmírně podobná anaerobní fermentaci, pouze se u ní přebytečný vzduch z fermentačních nádob vytlačí právě zmíněným CO2. 

 

proč se káva fermentuje 1

Proč se to dělá? 

Možná se říkáte, proč takovou nadstandardní péči kávě vůbec věnovat. A důvod je prostý – dostat z kávových zrn maximum. Konkrétně někteří odborníci tvrdí, že správně provedená fermentace potlačuje aciditu, vyzdvihuje sladkost a rozšiřuje komplexnost, kterou jste v kávě schopni najít. Typicky taková káva disponuje náznaky nejrůznějšího ovoce, čokolády nebo třeba javorového sirupu a pokud chcete vyzkoušet něco nového, je určitě fermentovaná káva jednou z věcí, které byste měli registrovat. 

proč se káva fermentuje 2

S námi se nudit nikdy nebudete

Fermentovanou kávu u nás sice zatím neseženete, ale rozhodně se s námi nebudete nudit. Jen v naší kategorii čerstvých káv z celého světa totiž najdete desítky nejrůznějších arabik, které jsou chuťově velmi odlišné, ale vždycky vyladěné. Všechny tyto produkty tak stojí za zkoušku a zatímco některé disponují intenzivní chutí s náznaky čokolády a oříšků, jiné jsou spíše s tóny květin či ovoce. A kdyby se vám náhodou povedlo ochutnat veškeré nabízené možnosti, určitě se neváhejte kouknout i do naší nabídky káv ze sekce premium-exklusiv, kam pravidelně umisťujeme kávy, jichž se vyprodukuje jen velmi omezené množství, ale zato jsou dost žádané a rozhodně stojí za to je ochutnat. Totéž platí i o produktech z kategorie kávových specialit, kde najdete mnoho zajímavostí včetně velmi populární a často skloňované cibetkové kávy zvané též Kopí Luwak. Tak čemu dáte přednost vy?