Káva se běžně pěstuje ve více než padesáti zemích světa a v každé z nich má své unikátní podmínky - od podnebí, přes kvalitu půdy až po nadmořskou výšku ovlivňující její výslednou chuť. Nemusíte být experty, abyste věděli, že kolumbijská káva má jiné vlastnosti než třeba ta keňská. Přesto však lze určit základní rysy velkých regionů. V předchozím článku jsme si představili vlastnosti asijské kávy a dnes nás čeká ta jihoamerická.
Pěstitelé v Jižní Americe mají s kávou dlouhodobé zkušenosti. O většinu produkce se starají zejména malí farmáři.
Nejspíš každý někdy ochutnal nápoj s původem v Kolumbii či Brazílii. Tyto země se řadí mezi největší světové producenty kávy a určují tak základní vlastnosti jihoamerických zrnek. V Brazílii údajně narazíte na čtyři miliony kávovníků. Zejména kolumbijská káva se vyznačuje mírnou kyselostí, vyváženou chutí a karamelovými či občas ořechovými podtóny. Káva má střední až plné tělo a je velmi populární.
Oproti tomu je brazilská produkce plnější, intenzivnější a oříškovější. Díky tomu často tvoří součást espresso směsí. Cítit můžete čokoládové a kořeněné podtóny. Chuť brazilské kávy bývá o něco výraznější a tím se nepatrně liší od zbytku kontinentu. Celkově je však jihoamerická káva prostě klasika, na kterou je většina lidí zvyklá. Snad právě proto se dostala věta „Nedal by si někdo šálek výborné brazilské kávy?“ až do české filmové klasiky.
Otestujte, která káva z Jižní Ameriky nejvíc lahodí vašim chuťovým pohárkům! Vybírat můžete zde.