Pokud si chcete založit vlastní kavárnu, musí vám být jasné, že část spotřebitelů může preferovat kávu s sebou a v takovém případě je samozřejmě žádoucí být ve svém podniku vybaven jednorázovými kávovými kelímky. Ty jsou relativně levné na pořízení pro prodejce, pohodlné pro zákazníky, ale na druhou stranu však skrývají docela zásadní negativa pro životní prostředí. Proč je tak obtížné je třídit? A jak se vlastně papírové kelímky vyrábí? Na to se podíváme v tomto článku.
Kávové kelímky a odpad
Ze všeho nejdříve bychom se měli podívat na to, jakým způsobem se kávové kelímky vlastně vyrábí a pokud jste četli například náš článek o srovnání jednorázových a znovupoužitelných kelímků, rozhodně vám nemusíme vysvětlovat, že už tato část je poměrně komplikovaná. Kelímky na kávu se často vyrábí z plastů na bázi ropy, jako je polystyren či polypropylen, případně mohou být z papíru potaženého polyethylenem. Tyto materiály dobře udržují teplo, takže jsou mnohdy pohodlné i pro spotřebitele, avšak energetická náročnost výroby těchto kelímků je opravdu vysoká. Nehledě na to, že plastová výstelka každého šálku je samozřejmě jen velmi složitě oddělitelná od samotného papíru, což celou recyklaci do značné míry komplikuje. Asi není třeba přitom zmiňovat, že látky jako polystyren se v běžných podmínkách mohou rozkládat řádově i stovky až tisíce let.
Jak si vedou kompostovatelné kelímky?
Pokud chodíte do kaváren, které si zakládají na pozitivním vztahu k životnímu prostředí, dost možná jste si všimli toho, že v nabídce mají biologicky rozložitelné nebo kompostovatelné kelímky. A v jejich případě je samozřejmě situace o něco lepší, protože podle právních předpisů EU je zapotřebí, aby se průmyslově kompostovatelné materiály rozložily za vhodných podmínek do 12 týdnů. Jenže vhodných podmínek nemusí být vždy tak úplně dosaženo, protože mezi ně patří například optimální proudění vzduchu, dostatek kyslíku i tepla. A jakmile tyto materiály nemají optimální podmínky, mohou také zůstat neporušené klidně i celé roky.
Proč je používáme?
Abychom si mohli říct, jaké jsou možnosti řešení potenciálně problematických plastových kelímků, musíme se podívat na to, proč jsou vůbec tak oblíbené. Jedním z těch důvodů je samozřejmě pohodlí - znovupoužitelné kelímky je třeba umývat a musíte je nosit neustále s sebou - nemůžete je po dopití kávy zahodit, stejně jako je nemůžete nechat před návštěvou kavárny doma nebo v autě. Byly dokonce provedeny i výzkumy, které ukázaly, že ani slevy na kávu nejsou dostatečnou pobídkou proto, aby spotřebitelé na znovupoužitelné kelímky z jednorázových přešli.
Jaké je řešení? Nejlepší je káva doma
Rádi bychom samozřejmě v tomto článku došli k jasnému závěru, že znovupoužitelné kelímky jsou skvělým řešením. Bohužel ale takhle jednoduché to není, protože i ty vyžadují péči a vzhledem k tomu, že počáteční výroba znamená mnohem výraznější produkci potenciálně problematických látek a další údržba vyžaduje teplou vodu a mycí prostředky, nejsou ani tyto kelímky úplně ideální. Nejlepší je tak samozřejmě si dát kávu doma do snadno omyvatelného keramického šálku, který pak můžete dát třeba do myčky nastavené na nějaký program spotřebovávající minimum vody. A sami uvidíte, že když při tom zvolíte některou z našich čerstvých káv z celého světa, dost možná ani nepoznáte oproti kavárně žádný rozdíl.