Když si chcete připravit šálek poctivého silného espressa, máte hned několik možností. Většinu lidí nejdříve napadne buď klasický pákový kávovar používaný v kavárnách, nebo třeba kapslový či automatický kávovar. Málokdo však ví, že existují také tzv. ruční kávovary, které jsou v ledasčem specifické. Na jejich výhody a nevýhody se proto zaměříme v rámci tohoto článku.
Co je ruční kávovar?
Pro ty z vás, kteří o ručním pákovém kávovaru nikdy neslyšeli, se určitě hodí přiblížit, co je tento přístroj vlastně zač. Jedná se totiž o pomyslného předchůdce dnešních pákových kávovarů, přičemž narozdíl od nich dokáže fungovat i bez elektřiny. Jak asi tušíte, bez elektřiny ale není tak jednoduché vyvinout odpovídající tlak nutný pro přípravu espressa. Trik je tedy především v tom, že zmíněného tlaku dosáhnete ručním stlačováním speciální páky kávovaru. A espresso z takového kávovaru je až překvapivě dobré.
Jaké má výhody?
Ačkoliv se to na první pohled nemusí tak úplně zdát, ruční pákový kávovar je schopen vyvinout potřebný tlak srovnatelný s dnešními automatickými kávovary, což znamená, že si s ním připravíte perfektní espresso s lahodnou cremou. Kromě toho je však také poměrně jednoduchý na ovládání a údržbu, nezabírá ve srovnání s pákovým kávovarem ani zdaleka tolik místa a pořizovací cena je také výrazně nižší, byť rozhodně není levný. A jak jsme již zmiňovali, funguje i bez elektřiny, takže můžete mít při přípravě espressa pocit, že si kávu připravujete opravdu tradičním způsobem.
Jak se s ním připravuje káva?
Teď už se dostáváme k samotné přípravě. Základem je vždy použít čerstvě mletou kávu, o jejíž důležitosti jsme již psali v předchozích článcích našeho blogu. Z naší zkušenosti doporučujeme vzít ještě před samotnou přípravou kávy horkou vodu a prolít jednotlivé důležité komponenty – když si nahřejete nejen šálek, ale také kávovar, bude káva pravděpodobně chutnat mnohem lépe. Pak už stačí jen do nahřátého portafiltru umístit dávku kávy, stlačit ji například tamperem, o kterém jsme psali detailněji v rámci samostatného článku, a vložit portafiltr do kávovaru. Do horní nádobky kávovaru pak nalijte požadované množství horké vody a nechejte vodu smíchat s kávou. V tomto ohledu je každý model ručního kávovaru trochu jiný, někde ke smíchání dojde automaticky, jinde je například třeba lehce nadzvednout páku. Následně pak vždy přichází na řadu pár sekund extrakce následovaných stlačením páky (případně obou dvou ramen, pokud je vaše verze ručního kávovaru vybavena dvěma rameny). V tomto okamžiku vám do vyhřátého šálku začne pomalu téct chutná káva i s lahodnou cremou.
Proč ho vyzkoušet?
Ruční pákový kávovar je jako stvořený pro každého, kdo má rád espresso a zároveň ho baví příprava kávy. Za zlomek ceny pákového kávovaru si totiž připravíte vynikající kávu. A sami se můžete postavit do role baristy a hrát si například s délkou extrakce, hrubostí mleté kávy a dalšími parametry tak, abyste získali co možná nejchutnější kávu. Mezi klasické firmy, které ruční pákové kávovary vyrábí, patří Flair nebo ROK.
Nezapomeňte na dobrou kávu
Pokud se rozhodnete pro přípravu kávy v ručním pákovém kávovaru, měli byste vědět, že opravdu dost zásadně záleží na tom, jakou kávu vyberete. Naštěstí v tomto ohledu určitě neuděláte chybu, pokud se necháte inspirovat některým z produktů v naší nabídce čerstvých arabik z celého světa, kde najdete desítky nejrůznějších káv s velmi různorodými chuťovými profily.