Jen málokterá země má za sebou tak náročnou a dlouhou historii, jako právě Rwanda. První zmínky o osídlení tohoto území jsou již z doby ledové a od té doby prošel tento středoafrický stát kolonialismem, konflikty mezi Tutsii a Hutuy, genocidou i totálním kolapsem ekonomického systému, který zapříčinil, že naprostá většina věcí i potravin běžné denní potřeby se musí dovážet. A Rwanda tak aktuálně vyváží jen a pouze dvě věci. Kávu a čaj. A právě o kávě, která je tak skvělá, že kdo ji jednou ochutná, už dost možná nebude chtít nic jiného, bude náš dnešní článek.
Rwanda kávou prostě a jednoduše žije
Pokud se podíváte na kávovou produkci ve Rwandě očima naprostého laika, pravděpodobně vás příliš nezaujme. Tato země totiž vyprodukuje “jenom” 15 tisíc tun zeleného zrna ročně, což ji řadí až do druhé desítky světových exportérů. Když ale vezmete v potaz, že tato země zabírá zhruba třetinu rozlohy České republiky, začne to být poměrně zajímavé. No a když k tomu připočítáte fakt, že ze 12 milionů obyvatel se téměř půl milionu věnuje výhradně pěstování kávy, zjistíte, že Rwanda kávou prostě a jednoduše žije. Ekonomická situace státu je na kávě dokonce tak závislá, že napříč zemí se nachází desítky a stovky promývacích stanic - pěstitelé tak kávu vypěstují, ale o její následné zpracování se nemusí starat - odvezou nasbírané plody do nejbližší promývací stanice, kde se již postarají o následné zpracování kávy - jak název napovídá, káva se většinou zpracovává plně promytou metodou.
Geografické podmínky jsou pro pěstování kávy ideální
Jak jsme již zmínili v úvodu, Rwanda si prošla za dobu své historie celou řadou ne tak úplně příjemných událostí. Byla to ale právě káva, která hrála enormně důležitou roli ve zpětném sjednocení státu například po genocidě roku 1994. A aby taky ne, káva se zde pěstuje již od samotného počátku 20. století, o což se postarali němečtí kolonizátoři. Nejčastěji se zde pěstuje odrůda Bourbon, méně častěji pak francouzský Mission Bourbon, Caturra, Catuai i další. A všem se skvěle daří, protože geografické podmínky jsou pro pěstování kávy zkrátka ideální. Nejníže položený bod Rwandy je ve výšce 950 metrů nad mořem, káva se pak pěstuje ve výškách od 1200 až po 2000 metrů. Půda je sopečného původu, a tudíž bohatá na dusík, teplých dnů je tu dostatek, avšak nechybí ani pravidelné deště dodávající rostlinám vláhu.
Na jakou chuť a vůni se můžete těšit?
Káva z Rwandy bývá obvykle charakterizována jako intenzivní s velmi příjemnou nasládlou vůni. Zatímco aroma jasně odkazuje k tónům javorového sirupu a hnědého cukru, chuť bývá odborníky označována jako “travnatá” s patrnými tóny ovoce - zejména pak meruněk, citrusů a ostružin. Nejlépe chuť a vůni vynikne při přípravě espressa, ale využít ji můžete samozřejmě i pokud máte raději filtr či “turka.” V této kávě najdete pořádné množství kofeinu, který vás příjemně naladí na celý náročný den.
Jakou doporučujeme vybrat?
Aby aroma a chuť kávy z Rwandy co nejlépe vynikly, musí být čerstvě pražená. A přesně takovou najdete v našem eshopu, kde jsme pro vás naskladnili rwandskou arabiku značky Latino Café, kterou pro vás pražíme až co možná nejkratší dobu před odesláním. Díky tomu si můžete vychutnat skvělou a čerstvou kávu, která vám díky skvělé chuti dodá pozitivní energii a příjemně vás povzbudí na celý den.