Pokud jste četli náš článek zaměřený na ovesné mléko, jistě víte, že oblíbenost tohoto typu rostlinného mléka zažívá obrovský boom. sójové mléko je však nápojem, který tu byl dávno před mlékem ovesným a stále existují lidé, kteří preferují spíše tento typ rostlinné alternativy. V tomto článku vás proto provedeme problematikou sójového mléka do kávy a řekneme také, jaké se hodí vybrat.
Co je sójové mléko a jak se vyrábí?
Stejně jako ve zmíněném článku o ovesném mléce, se hodí i tady připomenout, že název sójové mléko není úplně exaktní. Mlékem se totiž mohou označovat pouze produkty mléčných žláz samic savců, takže tuhle definici žádná z rostlinných alternativ mléka logicky nenaplňuje. Jedná se však o běžně používané spojení, a proto se ho i my budeme držet v rámci tohoto článku.
sójové mléko jako takové vzniká poměrně jednoduchým postupem, kdy se sójové boby vylouhují ve vodě přes noc a následně přecedí. Pak se k nim přidá čerstvá voda a dohromady se tyto ingredience rozmixují. Jelikož sója patří mezi luštěniny, má výsledné mléko i poměrně dost bílkovin a co je pro nás coby baristy důležité - je příjemně nasládlé a má skvělé vlastnosti pro přípravu kávy.
Proč sójové mléko do kávy vyzkoušet?
sójové mléko se do kávy hodí zejména z výše uvedeného důvodu - má skvělé vlastnosti, které do značné míry připomínají vlastnosti mléka kravského. Zásadní rozdíl je však v tom, že sójové mléko je vhodné i pro ty z vás, kteří z etických důvodů nechtějí pít mléko kravské nebo kteří kvůli onemocněním jako je laktózová intolerance nemohou pít běžná živočišná mléka. Velikou výhodou sójového mléka je zejména dobrá pěnivost, protože co se týče napěnění, sójové mléko je téměř k nerozeznání od mléka kravského. Kromě toho však sojová mléka obvykle nabízí jemnou krémovou konzistenci, příjemně nasládlou chuť a aroma, které zdánlivě může připomínat třeba vanilku. Díky tomu se pak mléko skvěle spáruje například s kávou, ale je samozřejmě možné ho pít i samotné kdykoliv během dne.
Jak sójové mléko vybrat?
Když se podíváme na kravské mléko, produkty od různých výrobců budou víceméně totožné. V případě sojových alternativ mléka tomu tak vůbec nemusí být a složení nejrůznějších produktů se může dost zásadně lišit. Obvykle byste však na obalu produktu měli ve složení objevit vodu a sójové boby. Mnohdy se do této kombinace přidávají ještě různé vitamíny či minerály, protože zcela upřímně řečeno, zatímco kravské mléko obsahuje těchto mikronutrientů celou řadu, rostlinná mléka na tom tak dobře nejsou a musí se dodatečně obohacovat. Pokud se budete dívat přímo na sójová mléka obsahující v názvu slovo “barista”, můžete se těšit na to, že budou disponovat dobrou pěnivostí. V praxi se do nich přidává neškodný uhličitan vápenatý, který funguje jako regulátor kyselosti a zabraňuje tomu, aby docházelo k nežádoucímu srážení sójového mléka v kávě. Skvělá BIO sójová mléka proto vyrábí například malá česká společnost Soyka a špatnou volbou nejsou ani běžně dostupná Alpro Barista nebo Joya, které je možné koupit i v některých drogeriích.
Nezapomeňte na dobrou kávu
Stále je však třeba mít na paměti, že dobrý šálek kávy netvoří jenom mléko, ale také poctivá arabika. A přesně takovou najdete i v naší nabídce čerstvých káv z celého světa. Ačkoliv každá z nich je do jisté míry unikátní a nabízí originální chuťový profil, pro párování se sójovým mlékem se skvěle hodí například naše vynikající arabika z Etiopie s kořeněným a poměrně výrazným chuťovým profilem nebo oříškově laděná káva z Kolumbie.