Pákový kávovar, kterému jsme se věnovali například v rámci jednoho z našich předešlých článků, by měl být pomyslným srdcem každé kavárny a mnoho milovníků tohoto nápoje si ho proto pořizuje i domů. A v takovém případě si sice budete moct vychutnat opravdu prvotřídní kávu i v pohodlí domova, ale dost možná budete potřebovat dokoupit ještě celou řadu dalšího vybavení. Mezi ně patří i tzv. tamper, který slouží k pěchování kávy. Proč je tak důležitý? A jaký vybrat? Na to se podíváme v tomto článku.
Co je to tamper?
Ačkoliv pro tento nástroj existuje i lehce komický český výraz pěchovadlo, mezi baristy se nejčastěji setkáte s označením tamper, které se používá i v angličtině. Význam tohoto nástroje přichází zejména ve chvíli, kdy umístíte nějakou čerstvě mletou kávu do páky (tzv. portafiltru) kávovaru. Pokud byste kávu nechali v portafiltru tak, jak jste ji tam vysypali, voda by jí jen tak lehce protekla a vaše espresso by postrádalo požadovanou intenzivní chuť. Část mleté kávy by se mohla extrahovat až příliš, zatímco jiná téměř vůbec. A právě proto přichází na řadu tamper, kterým mletou kávu upěchujete tak, aby vytvářela správný odpor k toku vody a tím došlo k optimální extrakci a co možná nejlepší chuti.
Jak s tamperem zacházet?
V podstatě existují pouze dvě základní kritéria, která je potřeba při práci s tamperem splnit. Zaprvé je nutné tlačit na kávu rovnoměrně a zadruhé s dostatečnou silou. Pokud jde o sílu, tak dlouhou dobu se mělo za to, že je potřeba vyvinout tlak asi 20 kilogramů, avšak pozdější výzkumy ukázaly, že již 5 kilogramů je naprosto dostatečných. To tedy znamená, že není potřeba vůbec nijak zvlášť tlačit, jen spíše lehce zmáčknout. O něco těžší to může být s rovnoměrností, protože mletá káva vypadne z mlýnku do portafiltru ve tvaru kopce. V takovém případě doporučujeme před samotným pěchováním s pákou opatrně klepnout o dlaň, aby se mletá káva rozprostřela. Teprve poté je dobré ji upěchovat tamperem.
Jaký tamper vybrat?
Když si koupíte pákový kávovar, obvykle je součástí balení třeba menší plastový tamper. A co si budeme povídat, ideální to úplně není, mnohem lepší jsou kovové tampery, které by měly být ideálně o necelý milimetr menší než je vnitřní průměr portafiltru. Pokud vybíráte tamper třeba do kavárny, je samozřejmě nutné brát v potaz pohodlí, jak dobře sedí do ruky baristům a zda se s ním celkově dobře pracuje. V případě, že hledáte tamper jen na domácí přípravu několika káv za den, není to až tak nutné.
Nezapomeňte na dobrou kávu
Jestli už máte doma pákový kávovar, bez tamperu se ochuzujete o skvělou chuť připravovaného espressa. Přitom i základní vybavení za nižší stovky korun udělá spoustu práce. A když už budete nakupovat jednotlivé kávové vybavení, nezapomínejte také na dobrou kávu. Do pákového kávovary přijde vhod třeba naše Espresso, ale můžete si vybírat i z řady dalších arabik z naší nabídky čerstvých káv z celého světa. A pokud byste si ani z desítek nabízených káv nedokázali vybrat svého favorita, pro náročné zákazníky máme i raritní kávy v sekci Premium-Exklusiv.