Tanzanie je východoafrický stát pro turisty zajímavý zejména celou řadou národních parků a safari, kulturních památek i nejrůznějšími přírodními úkazy. I přes poměrně značnou turistickou popularitu je to ale stát velmi chudý a ekonomika země je závislá především na zemědělství pokrývajícím přes 80% veškerého exportu. A zkusili byste uhádnout nejvýznamnější plodinu zabírající majoritní podíl exportovaných plodin? Pokud vás napadla káva, je to samozřejmě správně. A právě proto se na ni v dnešním článku podíváme o něco detailněji.
Kávu používali domorodci již v 16. století
Káva má v Tanzánii historii tak dlouhou, že ji můžeme srovnávat s tou etiopskou. Koneckonců právě z Etiopie se arabika do Tanzánie dostala a stalo se tak již na začátku 16. století. Tehdy samozřejmě nebyla nijak masově rozšířená a dokonce se z ní ani nevařil žádný nápoj - existují ale zmínky o domorodých kmenech, jejichž členové zralá zrna rádi žvýkali pro jejich stimulační účinky. O výsadbě nových kávovníků pak až do 19. století rozhodovali náčelníci příslušných kmenů, ale jejich moc začala logicky slábnout s příchodem německých kolonizátorů, kteří jednak prosadili výsadbu jiných kultivarů arabiky a jednak také nutili domorodce pěstovat jiné plodiny (banány, ananasy a další). Za dob kolonialismu se káva sice pěstovala, ale kávový průmysl se příliš nerozvíjel a tak po získání samostatnosti tamní vláda podporovala pěstitele různými výhodnými půjčkami a novými pěstitelskými projekty. Dnes Tanzanie produkuje mezi 40 až 50 tisíci tun zeleného kávového zrna ročně a řadí se tak mezi dvacítku největších světových producentů. Již mnoho let preferují tamní pěstitelé arabiku, která představuje až 70% exportu.
Jak se káva v Tanzanii pěstuje?
Kávu v Tanzanii pěstuje podle dostupných odhadů 400 000 rodin a přímo se tak její pěstování dotýká až 2,5 milionu obyvatel. Nejvýznamnějšími oblastmi pro pěstování arabiky je Iringa, Kigoma, Matengo a Mbeya, ale skvělá káva se pěstuje i ve vyšších nadmořských výškách v oblastech blízko Kilimanjara. Robustu pak pěstuje především region Bukoba. Vzhledem k poměrně velkému počtu vodních toků se naprostá většina kávových zrn zpracovává mokrou (promytou) metodou. Až z 90% se na kávové produkci podílejí malí pěstitelé a zelená zrna se exportují především do Japonska, Itálie a Spojených států.
Na jakou chuť se můžete těšit?
Káva z Tanzanie představuje pro mnoho odborníků to nejlepší, co je na trhu k dostání. A není se čemu divit, jedná se o opravdu lahodnou kávu s poměrně intenzivními tóny červeného vína, které je pro africkou arabiku typické. Ve srovnání s kávou z Keni má mnohem nižší aciditu a zároveň není tolik hořké, tudíž se pije velmi dobře v kteroukoliv denní hodinu. Pokud patříte mezi odborníky, jistě poznáte také jemné tóny čokolády, borůvek a citrusů. Tato káva je vhodná pro všechny druhy přípravy kávy - ať už preferujete frenchpress, filtr a nebo máte k dispozici kávovar.
Jakou doporučujeme vybrat?
Aby chuťové a aromatické vlastnosti kávy co nejlépe vynikly, musí být vždy čerstvá. Jelikož to moc dobře víme, kávu pro vás pražíme až co nejkratší dobu před odesláním. Pokud vás ta z Tanzanie zaujala, určitě doporučujeme vyzkoušet naši tanzánskou arabiku značky Latino Café. Jestli vás příliš nezaujala, nabízíme kávu z celého světa, aby si každý z vás dokázal přijít na své. Tak na co ještě čekáte? Objednejte si tu nejlepší čerstvou kávu na každý den!