Když se řekne turecká káva, většině lidem se vybaví samozřejmě klasický český turek, tedy mletá kávová zrna zalitá vroucí vodou. Taková káva má ale celou řadu negativ, která jsme zmiňovali v samostatném článku. Pravá turecká káva je přitom poměrně odlišná a vyznačuje se mimo jiné přípravou ve speciální konvičce zvané džezva. V tomto článku vám řekneme, proč je káva v Turecku tak populární i to, jak si ji za pomoci zmíněné džezvy vlastně připravit.
Káva v Turecku
Pokud jste někdy cestovali nejen do Turecka, ale de facto kamkoliv na Arabský poloostrov, jistě jste si všimli, že káva je tam opravdu velmi oblíbená a pije se snad na každém rohu. Vzhledem ke geografickým podmínkám se ale v žádné z těchto zemí arabika aktuálně nepěstuje, tedy minimálně prozatím. Málokdo ale ví, že v minulosti se káva v Turecku po nějaký čas skutečně pěstovala, když ji tam za vlády tehdejšího sultána Selima I. v polovině 15. století dovezli z Egypta. O něco později se pak v Turecku otevřela i první kavárna a s rozvojem těchto podniků přišel na řadu i vynález zvaný džezva. Právě z Turecka pak káva směřovala dále do Evropy a mimo jiné právě Turci otevírali první kavárny v Praze i Brně.
Jak se káva v džezvě připravuje?
Jestli nejste kávový fanatik, dá se předpokládat, že džezvu doma nemáte. Část lidí si ale tuhle konvičku vozí třeba jako suvenýr z dovolené, aniž by měli úplně tušení, jak ji používat. A pokud je to i váš případ, měli byste vědět, že když už džezvu máte, samotná příprava kávy je naprosto jednoduchá. Budete na ni potřebovat následující věci:
- Džezvu
- Dobrou kávu, kterou budete mít ideálně namletou na jemno
- Cukr
- Šálek na kávu
Jelikož turecká káva se vyznačuje silnou a intenzivní chutí, doporučuje se pro její přípravu použít 7 gramů kávy na každých 100 ml vody. Kromě kávy však do džezvy patří i cukr, přičemž obě sypké suroviny musíte do nádoby dát ještě před tím, než ji dolejete vodou. V originálních receptech se s cukrem nešetří, obvykle na zmíněných 100 ml vody padnou i dvě čajové lžičky cukru. Džezvu obsahující všechny tři suroviny pak můžete dát na sporák, indukci, sklokeramickou desku nebo jakýkoliv jiný zdroj tepla a nechat přivést k varu. Jakmile se na kávě objeví pěna, posbírejte ji pomocí malé lžičky a nechejte kávu dále ohřívat. Až začne pěnit podruhé, odstavte ji a nalijte do připravených hrnečků včetně kávové sedliny.
Jakou kávu vybrat?
Na přípravu turecké kávy je ideální tmavě pražená káva, která v džezvě po chuťové stránce vynikne o něco lépe než světle pražená zrna. Ačkoliv možností máte celou řadu, my bychom z naší nabídky čerstvých káv z celého světa doporučovali zejména arabiku z Etiopie, která se vyznačuje intenzivní chutí s náznaky čokolády, koření i červeného vína. Této kávě vzhledem k opravdu výrazné chuti neublížíte ani přidáním mléka nebo pořádné porce cukru, takže ať už se rozhodnete pro kávu z džezvy, nebo pro jakýkoliv jiný způsob přípravy, arabika z Etiopie je opravdu skvělou volbou. A pokud byste snad byli o něco náročnější, neváhejte se podívat také do kategorie káv Premium- Exklusiv, kde najdete opravdu zajímavé a raritní arabiky.